"Kwestie ochrony środowiska to element ideologiczny" - taka była debata USŁYSZ SWOJEGO POSŁA w Poznaniu

Kandydaci z okręgu 39 w czasie debaty zorganizowanej przez Radio TOK FM rozmawiali m.in. o ratowaniu służby zdrowia, emisji CO2, zbrojeniach i udziale Polski w ew. wojnie z Iranem, o lekcjach religii w szkołach, o tym, jaki jest w Polsce potrzebny program profilaktyki zdrowotnej i o wolności twórczej w obszarze kultury.
Zobacz wideo

W debacie udział wzięli kandydaci na posłów:

- Katarzyna Ueberhan - "jedynka" na liście Lewicy, Wiosna

- Rafał Grupiński - "dwójka" na liście Koalicji Obywatelskiej, PO

- Szymon Szynkowski vel Sęk - "trójka" na liście Prawa i Sprawiedliwości, Sekretarz stanu ds. Polonii, polityki europejskiej oraz dyplomacji publicznej w MSZ, PiS

Z politykami czterech partii rozmawiał dziennikarz TOK FM Paweł Sulik. Swoje pytania zadawali również Słuchacze Radia TOK FM.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali politycy podczas debaty w Poznaniu?

O tym, jak ratować polską służbę zdrowia. Jako przykład trudnej sytuacji w polskiej służbie zdrowia dziennikarz Radia TOK FM Paweł Sulik przytoczył raport NIK dotyczący dostępu do lekarza ginekologa na polskiej wsi: na jedną poradnię przypada nawet 28 tysięcy pacjentek, a śmiertelność okołoporodowa jest bardzo wysoka. Wszyscy obecni na debacie politycy byli zgodni, że podstawową kwestią jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia z budżetu państwa. Według polityka PiS obecna sytuacja wynika z tego, że jego partia „odebrała służbę zdrowia po zapaści w czasach naszych poprzedników”. Partia Szynkowskiego planuje podniesienie finansowania służby zdrowia z budżetu państwa do poziomu 6 proc. PKB. Jak zauważyła Katarzyna Ueberhan, według europejskich i światowych standardów, to za mało. Jej partia obiecuje podniesienie finansowania do 6,8 proc. PKB w ciągu dwóch najbliższych lat, a do 7,2 proc. w ciągu kolejnych dwóch. Rafał Grupiński z Platformy wspomniał również o konieczności dofinansowania uczelni medycznych, zwiększenia naboru na takie uczelnie oraz dbanie o jakość edukacji.

O tym, gdzie należałoby szukać oszczędności, aby lepiej dofinansować służbę zdrowia. Według polityczki Lewicy pieniądze łatwo się znajdą, kiedy państwo przestanie łożyć na fundusz kościelny, zaprzestanie finansowania lekcji religii w szkołach, jak również zmniejszy nakłady na zbrojenia. Z takimi pomysłami nie zgodził się polityk Prawa i Sprawiedliwości, który uważa, że Lewica chce dyskryminować osoby wierzące, a zbrojenia mają „ważny potencjał odstraszania w kwestii bezpieczeństwa wewnętrznego”. Za likwidacją lekcji religii w szkołach opowiedział się także polityk Koalicji Obywatelskiej, Rafał Grupiński. Według niego pomogłoby również lepsze zarządzanie spółkami skarbu państwa, a niektóre – takie jak CBA czy IPN - należałoby zlikwidować.

O tym, jaki należałoby wprowadzić w Polsce program profilaktyki zdrowotnej. Rafał Grupiński uważa, że edukację w tej kwestii należałoby zacząć już na poziomie przedszkola.  Jak mówił, konieczna jest popularyzacja szczepień oraz kompleksowa edukacja w ramach wychowania obywatelskiego. Według polityczki Lewicy powinien istnieć odrębny przedmiot szkolny, który uczyłby m.in. rozpoznawania „fake news”, wiedzy ekologicznej oraz zdrowego stylu życia. Szymon Szynkowski wspomniał o programie profilaktyki zdrowia zaplanowanym przez PiS – będzie to pakiet bezpłatnych badań kontrolnych dla osób po 40. roku życia.

O neutralności emisyjnej i przyszłości energetycznej Polski. Katarzyna Ueberhan z Lewicy mówiła, że wykorzystywanie węgla w energetyce dużo nas kosztuje - czy jeśli chodzi o utrzymanie elektrowni, czy to sprowadzanie węgla z Rosji. Według niej, zamiast tego należałoby zainwestować w OZE. Z kolei według Szymona Szynkowskiego vel Sęka z Prawa i Sprawiedliwości obecne kwestie ochrony środowiska, to „element ideologiczny”.

Według niego realizacja programu Lewicy doprowadziłaby do skokowych podwyżek prądu i dlatego lepiej jest „szukać czystych technologii węglowych”. Z kolei według Rafała Grupińskiego, jeśli w polskiej energetyce nic się nie zmieni, obywateli czeka wkrótce „katastrofa w portfelach”, ponieważ „obecny poziom cen energii jest sztucznie utrzymywany”.

Czy można cenzurować twórców kultury. Według Rafała Grupińskiego wolność twórcza jest niezbywalna i nie wolno jej naruszać, a mecenas, który sponsoruje wydarzenia kulturalne, nie powinien ingerować w dzieło, które powstaje przy pomocy jego środków. Nie zgodził się z tym polityk PiS, który uważa, że wolność twórcza nie powinna być bezwzględna: jeśli narusza czyjeś emocje, wartości, wierzenia, jest wymierzona w godność drugiego człowieka, to powinna być ograniczona. Z kolei przedstawicielka Lewicy wyraziła pogląd, iż sztuka służy do odbioru indywidualnego i jedynie na takich właśnie poziomie powinna być oceniana. „Według mnie jakiekolwiek przepisy dotyczące obrażania wszelkich uczuć, powinno zostać zniesione”, powiedziała i dodała, że „kultura ma wzbudzać emocje i zmuszać do myślenia”, a „uczuć religijnych nie można obrazić”.

O tym, czy w Polsce łamano w ostatnich latach konstytucję. Według Szymona Szynkowskiego z PiS konstytucja nie jest łamana, natomiast według niego zdarzało się, że Trybunał Konstytucyjny kwestionował niektóre elementy uchwalanych ustaw, a to „świadectwo na demokratyczne państwo prawa”. Rafał Grupiński z Koalicji Obywatelskiej uważa, że konstytucja nie jest obecnie łamana, a „deptana”. Katarzyna Ueberhan z Lewicy wspomniała o kwestii emerytur dla kobiet rocznika '53 – Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wypłacanie im emerytur potrąconych o wypłacane im wcześniej świadczenia, było niezgodne z konstytucją. Ten wyrok TK nie został przez rząd uwzględniony.

O związkach partnerskich i małżeństwach dla osób homoseksualnych. Szymon Szynkowski vel Sęk  z PiS mówi, że zgodnie z konstytucją małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny i „w tym obszarze trzeba się trzymać konstytucji. Rafał Grupiński z KO powiedział, że związki partnerskie dla par homoseksualnych są w programie jego ugrupowania. Katarzyna Ueberhan mówiła z kolei, że Lewica ma w swoim programie równość małżeńską dla wszystkich. 

......................................................................................................................

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM.

Jak słuchać debat TOK FM?

Debaty będzie można słuchać na żywo na antenie TOK FM oraz w Aplikacji TOK FM. Transmisja wideo również na tokfm.pl i na stronie Radia TOK FM na Facebooku. A już po debacie będzie można wysłuchać jej w formie podcastu na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM.

Jak zadać pytanie? Sprawdź TUTAJ >>>

Gdzie i kiedy będziemy z debatami? Pełna lista miejsc i terminów TUTAJ >>>

Szukaj na Twitterze wpisów z hasztagiem #Usłysz

DOSTĘP PREMIUM