"Tokarczuk budzi kontrowersje, ale to nie może oznaczać hejtu". Debata Usłysz Swojego Posła w Warszawie

Kandydaci z okręgu warszawskiego w czasie debaty zorganizowanej przez Radio TOK FM rozmawiali m.in. o Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk i wolności w kulturze, relacjach Polski z USA w kontekście obecnej sytuacji w Syrii, dramatycznej sytuacji w służbie zdrowia, brakach w budżecie miast, reformie sądownictwa, jak również o kryzysie klimatycznym, smogu i polskiej energetyce.
Zobacz wideo

W debacie udział wzięli kandydaci i kandydatki na posłów:

- Katarzyna Lubnauer - "dwójka" Koalicji Obywatelskiej, przewodnicząca .Nowoczesnej, posłanka

- Sebastian Kaleta - "dziewiątka" na liście Prawa i Sprawiedliwości, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, radny Warszawy z ramienia PiS

- Anna Maria Żukowska - "dwójka" Lewicy do Sejmu, rzecznika SLD

- Władysław Teofil Bartoszewski - "jedynka" Koalicji Polskiej do Sejmu, PSL

Z politykami czterech ugrupowań rozmawiał dziennikarka TOK FM Dominika Wielowieyska. Swoje pytania zadawali również Słuchacze Radia TOK FM.

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

O czym dyskutowali politycy podczas debaty w Warszawie?

O nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk i kontrowersjach wokół twórczości artystki. Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że jakkolwiek twórczość pisarki została doceniona, to jej wypowiedzi poza aktywnością literacką "można oceniać różnie", a "my jako politycy musimy patrzeć na kulturę jako całość". Powiedział również, że oceniając "kulturę kreowaną przez elity", dostrzega on dysproporcję w tematyce podejmowanych dzieł w polskiej kulturze. Z kolei według Anny Marii Żukowskiej z Lewicy "artysta jest od wkładania scyzoryka w ranę i grzebania w niej, a nie po to, żeby głaskać polityków i naród". Według niej politycy nie są od oceniania działalności artystycznej. Za to w opinii Władysława Teofila Bartoszewskiego z PSL pisarze w Polsce zawsze odgrywali rolę sumienia narodu, a rolą artysty jest patrzeć krytycznie na naród. Według Katarzyny Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej powinniśmy potrafić rozliczać się z historią.

O relacjach Polski z USA w kontekście obecnej sytuacji w Syrii. Według Władysława Teofila Bartoszewskiego z PSL Amerykanie "przehandlowali Kurdów i nie jest to pierwsza taka sytuacja", jednak nasza sytuacja jest zupełnie inna. Anna Maria Żukowska z Lewicy zauważyła, że zainteresowanie Stanów Zjednoczonych w obszarze Bliskiego Wschodu dotyczy jedynie obecności ropy naftowej na tym terenie. "My też daliśmy się wciągnąć w wojnę przeciwko terroryzmowi". Polityczka nie ma zaufania do współpracy z Amerykanami, uważa, że Donald Trump jest teraz odpowiedzialny za kolejny kryzys humanitarny. Sebastian Kaleta z PiS uważa z kolei, że analizowanie sytuacji w Syrii w kontekście Polski jest błędne. Według niego złożoność konfliktu na terenach Syrii jest zbyt duża, by móc dokonać oceny. Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej uważa natomiast, że nie możemy mieć zaufania do partnera, który "tak komercyjnie podchodzi do współpracy obronnej". Według polityczki powinniśmy budować politykę obronną przede wszystkim z Unią Europejską. "Wypowiedź Trumpa w sprawie Kurdów świadczy o tym, że w momencie, gdy Amerykanie nie widzą gdzieś interesu, nie można liczyć, że będą odpowiedzialnym partnerem", powiedziała.

O kryzysie klimatycznym i polskiej energetyce. Anna Maria Żukowska z Lewicy mówiła, że jeśli już w tej chwili nie zareagujemy, to możemy nie zdążyć, ponieważ zmiany klimatyczne postępują zbyt szybko. Uważa ona, że trzeba m.in. zrezygnować z paliw kopalnych, poprawić energooszczędność budynków i postawiać na OZE. Katarzyna Lubnauer uważa, że trzeba jak najszybciej odejść od węgla, szczególnie od importu tego surowca. Wspomniała o tym, że w Polsce mamy za mało parków narodowych i należałoby zwiększyć ich obszar. Sebastian Kaleta z PiS uważa z kolei, że w Polsce "sadzi się drzewa, a przejście na bezemisyjną energetykę jest bardzo kosztowne". Według Władysława Teofila Bartoszewskiego z PSL, polska energetyka wymaga drastycznej zmiany, a 80 procent energii z OZE energii jest "ambitnym planem, ale możliwym".

O służbie zdrowia. Jak wspomniała Dominika Wielowieyska, ponad 357 oddziałów szpitalnych zlikwidowano w ciągu ostatnich 20 miesięcy. Co zrobić z polską służbą zdrowia? Według Anny Marii Żukowskiej z Lewicy "nie da się zasypać luki w liczbie lekarzy z dnia na dzień". Jak powiedziała, Lewica proponuje m.in. odbiurokratyzowanie pracy lekarzy, ułatwienie nostryfikacji dyplomów dla ludzi z zagranicy, podwyższenie wynagrodzeń lekarzom. Polityczka przekonuje, że należy podnieść wydatki na ochronę zdrowia. Również Katarzyna Lubnauer uważa, że bez zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia nie dokonamy żadnej zmiany. Sebastian Kaleta mówił, że PiS zwiększył nakłady na ochronę zdrowia "i te nakłady będziemy konsekwentnie zwiększać". Władysław Bartoszewski z PSL mówił z kolei, że "takiej katastrofy ze służbą zdrowia jak za czasów PiS, nie było nigdy". Wyklucza on podniesienie składki na służbę zdrowia z kieszeni podatnika.

O polskim sadownictwie. Według Sebastiana Kalety z Prawa i Sprawiedliwości "Polska nie ma problemu z praworządnością", a zmiany wprowadzane przez PiS są "zgodne z Konstytucją". Anna Maria Żukowska z Lewicy uważa, że reforma sądownictwa w wykonaniu PiS "to tylko wymiana jednych sędziów na drugich" i nie służy usprawnianiu orzekania. Władysław Bartoszewski z PSL uważa, że należy "przywrócić trójpodział władzy i samorządność". Według niego PiS "zachował się, jakby miał większość konstytucyjną", a teraz, żeby to wszystko odkręcić, trzeba stopniowo zmieniać ustawę po ustawie: o KRS, Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym.

Posłuchaj całej debaty - możesz to zrobić wygodnie w Aplikacji TOK FM.

Debata w Warszawie była ostatnią z serii Usłysz Swojego Posła, organizowaną przez Radio TOK FM w tej kampanii. Łącznie zorganizowaliśmy 17 dyskusji, na których gościliśmy 67 kandydatów

W spotkaniach organizowanych na żywo licznie brali udział widzowie, którzy mogli zadawać swoje pytania. Również podczas debat, które odbywały się w naszych studiach - Słuchacze i Słuchaczki TOK FM mogli wysyłać swoje pytania, które potem przekazywaliśmy polityk. W piątek na stronie tokfm.pl pojawi się podsumowanie akcji Usłysz Swojego Posła. Zapraszamy do śledzenia naszego portalu i mediów społecznościowych. 

Debaty Radia TOK FM pod hasłem "Usłysz" - "Usłysz swoje miasto", "Usłysz swoją szkołę", "Usłysz swojego posła" - są organizowane już od 2014 r. przy okazji wyborów i ważnych społecznie reform, np. parlamentarnych, samorządowych oraz reformy edukacji.  

DOSTĘP PREMIUM