UNICEF Polska zachęca, abyśmy spisywali testamenty, zabezpieczali najbliższych, ale też nie zapominali o potrzebujących. Rusza akcja Ponadczasowi

Co się stanie z twoimi dobrami, gdy odejdziesz? To co chcesz, czy to, co zdecyduje ktoś inny? UNICEF Polska namawia w akcji Ponadczasowi do spisywania testamentów. Dla dobra swojego i swoich bliskich. Ale także przypomina, że w testamencie można uwzględnić organizację charytatywną i w ten sposób pomóc przyszłym pokoleniom. Zostawić po sobie trwały ślad. Stać się Ponadczasowym.

Żyjemy coraz bardziej świadomie. Myślimy o przyszłości ludzi i planety. Bierzemy udział w zbiórkach charytatywnych. Segregujemy śmieci. Zostajemy wolontariuszami. Robimy coś, żeby świat był nieco lepszym miejscem, nawet jeśli będzie to coś małego. Uczymy się, że życie to sztuka dokonywania codziennych wyborów. W swojej nowej akcji UNICEF Polska chce pokazać, że nasz dobroczynny wpływ nie musi się kończyć wraz z naszym życiem.

Rzeczy. Pieniądze. Papiery wartościowe. Przez lata gromadzimy nasz dorobek, ale nie możemy go zabrać ze sobą, gdy odejdziemy. Nie lubimy o tym myśleć, ani o tym mówić, ale fakt pozostaje faktem: życie każdego z nas ma kres. Wtedy jest już za późno, by rozdysponować swoją własnością. To jedna z tych rzeczy, o których trzeba pomyśleć zawczasu.

Właśnie dlatego UNICEF Polska zachęca nas, abyśmy sporządzili testament. W ten sposób możemy zabezpieczyć naszych bliskich i - jeśli chcemy - przekazać darowiznę dla potrzebujących dzieci za pośrednictwem UNICEF. To organizacja założona w 1946  roku z inicjatywy Polaka, Ludwika Rajchmana, która pomaga najbardziej potrzebującym dzieciom w 190 krajach świata. Do udziału w akcji Ponadczasowi zachęca aktorka i reżyserka Krystyna Janda.

 

Ostatnia wola? To łatwe!

Zaledwie 13 proc. Polek i Polaków sporządza testament. To znaczy, że aż 87 proc. z nas zostawia sprawę przypadkowi. Nie musi tak być. Wystarczy spisać swoją ostatnią wolę. Wbrew pozorom nie jest to ani kosztowne, ani skomplikowane, ani czasochłonne, a sprawi, że w przyszłości nasze środki zostaną spożytkowane zgodnie z naszą wolą.

Testament to dokument, który możemy za darmo przygotować we własnym domu. Wystarczy decyzja, co chcemy zrobić ze swoim majątkiem, kartka papieru i długopis. To ważne - testament musi być napisany odręcznie. Komputer, smartfon, tablet i inne wynalazki odpadają. Możemy także skorzystać z pomocy notariusza. Koszt takiej usługi nie jest wysoki i wynosi o 100 do 300 złotych. A co gdy już napiszemy co i komu chcemy zostawić? Wtedy warto powiadomić najbliższych, że sporządziliśmy testament i gdzie w razie potrzeby można go znaleźć.

Każda darowizna przekazana na rzecz bezbronnych i pokrzywdzonych czyni świat lepszym dla kolejnych pokoleń. Majątek, niezależnie czy duży, czy mały, ma największą wartość wtedy, kiedy można dzięki niemu zdziałać coś dobrego, pomóc drugiemu człowiekowi

- mówi Marek Krupiński, dyrektor generalny UNICEF Polska.

Pomoc łączy pokolenia

UNICEF już od 71 lat pomaga dzieciom. Dzięki pomocy darczyńców ratuje im życie na wiele sposobów: zapewnia schronienie podczas klęsk żywiołowych, szczepi przeciwko chorobom zakaźnym, zaopatruje w leki i sprzęt medyczny... Ale to nie wszystko. UNICEF dostarcza także żywność terapeutyczną niedożywionym dzieciom i buduje szkoły, aby los przyszłych pokoleń był lepszy.

Jest wiele sposobów na wsparcie działań UNICEFu. Jednym z nich jest program UNICEF 365, czyli zlecenie stałego przelewu. Każda kwota się liczy. Można także wykonać tradycyjny, jednorazowy przelew lub przekazać 1 proc. podatku, gdyż UNICEF jest organizacją pożytku publicznego. To wszystko jednak jest możliwe tylko za naszego życia. Jeśli chcemy pomagać dalej, warto obdarować UNICEF w testamencie lub zawrzeć ubezpieczenie na życie wskazując UNICEF jako beneficjenta.

DOSTĘP PREMIUM