Jak napisać testament i czy trzeba to zrobić? "Tak jest mądrzej i bezpieczniej dla naszych najbliższych"

- Nie chodzi o to, czy trzeba, ale czy warto i kiedy warto to zrobić - na pytanie, dlaczego warto spisać testament, odpowiada Marcin Radomski, radca prawny specjalizujący się w prawie spadkowym. Podkreśla, że testament warto napisać, jeżeli sami chcemy zdecydować, co ma się stać z dorobkiem naszego życia. Z całością albo częścią.

Ekspert podaje dwa przykłady, kiedy warto napisać testament: Pierwsza sytuacja to, kiedy mamy małoletnie dzieci. Kiedy po śmierci jednego z rodziców część majątku trafi w ręce małoletnich dzieci, prawo nie pozawala samodzielnie zarządzać majątkiem dziecka. Wszystkie decyzje trzeba podejmować za zgodą sądu rodzinnego. - To może być paraliż finansowy i decyzyjny dla rodziny - podkreśla ekspert. Drugim przykładem jest sytuacja bezdzietnego małżeństwa, kiedy w przypadku śmierci jednego z nich i braku testamentu, druga osoba dziedziczy jedynie połowę spadku.

Posłuchaj całej rozmowy i wskazówek jak napisać testament:

A jeśli nie mamy najbliższych, którym chcielibyśmy przekazać spadek?

Wiele osób samotnych przekazuje swój majątek na organizacje charytatywne, jak na UNICEF Polska, który zajmuje się pomocą dzieciom w najuboższych krajach świata. Możemy też zdecydować o przekazaniu części swojego majątku na tego typu cele charytatywne.

Czym zajmuje się UNICEF?

Misją UNICEF jest niesienie pomocy dzieciom, które mieszkają w najuboższych krajach na świecie. Dzieciom, które nie mają dostępu do czystej wody i sanitariatów, podstawowych szczepień i leków, padają ofiarami konfliktów zbrojnych, biorą udział w walkach, uciekają przed wojną, a z powodu braku żywności umierają z głodu. 

UNICEF/RichUNICEF/Rich UNICEF/Rich

Malutki Chiengjiuk z Sudanu Południowego cierpiał na ostre niedożywienie. Dzięki interwencji UNICEF i paście terapeutycznej z orzechów ziemnych chłopiec zdrowieje i przybiera na wadze. Pasta produkowana jest w Afryce, dzięki czemu nie trzeba jej daleko transportować, a lokalna ludność ma zapewnioną pracę.

PonadczasowiPonadczasowi Unicef

TOK FM PREMIUM