Zapis windykacyjny w testamencie. Kto może na nim skorzystać i jak go sporządzić?

Zapis windykacyjny to instrument, który pozwala spadkobiercy przekazać określonej osobie konkretny składnik swojego majątku. Jak wyjaśnia mecenas Marcin Radomski, dopiero od 10 lat funkcjonuje w polskim prawie. Jego istotą jest to, aby jak najszybciej wybrane przedmioty trafiły do wskazanej osoby po śmierci właściciela. Za pośrednictwem zapisu windykacyjnego można zapisać wybranej osobie biżuterię albo obraz, a w testamencie (zarówno zwykłym, jak i notarialnym) nie.

Mecenas Marcin Radomski o zasadach tworzenia testamentu z zapisem windykacyjnym:

 Jak podkreśla mecenas Radomski, jest to jedyny przypadek, kiedy testament musi być w formie aktu notarialnego. - Jeśli chcemy sporządzić testament windykacyjny, na pewno musimy udać się do notariusza - mówi prawnik i dodaje, że istotą zapisu windykacyjnego jest to, aby z chwilą śmierci właściciela spadku wybrany przedmiot trafił od razu jako własność do wskazanej osoby. 

Jak to działa? Wyobraźmy sobie takie przykład, że chcemy, aby po naszej śmierci samochód trafił do syna, pierścionek po mamie trafił do pielęgniarki, a mieszkanie do organizacji charytatywnej typu UNICEF Polska, wtedy musimy udać się do notariusza i sporządzić testament w formie aktu notarialnego. W dniu kiedy umrzemy, UNICEF Polska staje się właścicielem mieszkania, syn samochodu, a pielęgniarka pierścionka.

Kodeks cywilny przewiduje listę rzeczy, co można przekazać w drodze zapisu windykacyjnego. To może być tylko rzecz oznaczona co do tożsamości, oznacza to tyle że musi to być konkretna rzecz, nie może to być np. jakaś kwota pieniędzy typu 10 000 zł.

Zapis zwykły a windykacyjny – czym się różnią?

Zapis zwykły różni się od zapisu windykacyjnego przede wszystkim tym, że pierwszy z nich nie wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Zapis zwykły, w odróżnieniu od windykacyjnego, nie prowadzi jednak do automatycznego przejścia własności zapisywanego przedmiotu. Zapisobierca zyskuje tylko i wyłącznie roszczenie, aby spadkobiercy wypełnili postanowienie zapisu i przekazali mu konkretny przedmiot. W przypadku zapisu windykacyjnego wystarczy udać się do notariusza, który sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia. W odniesieniu do zapisu zwykłego, jeśli spadkobiercy nie spełnią dobrowolnie zapisu (np. nie wydadzą zapisanego samochodu), konieczne będzie wystąpienie na drogę sądową i uzyskanie prawomocnego rozstrzygnięcia. Proces może więc zająć zdecydowanie więcej czasu. 

A jeśli nie mamy najbliższych, którym chcielibyśmy przekazać spadek?

Wiele osób decyduje się przekazać po śmierci swój majątek lub jego część na organizacje charytatywne, jak na UNICEF Polska, który zajmuje się pomocą dzieciom w najuboższych krajach świata. 

Na całym świecie są dzieci, które nie mają dostępu do czystej wody. Na osiołkach, a często na własnych głowach noszą wodę z dalekich studni i strumieni. Dlatego UNICEF buduje studnie nie musiały chodzić wiele kilometrów po wodę i zyskały czas na naukę.Na całym świecie są dzieci, które nie mają dostępu do czystej wody. Na osiołkach, a często na własnych głowach noszą wodę z dalekich studni i strumieni. Dlatego UNICEF buduje studnie nie musiały chodzić wiele kilometrów po wodę i zyskały czas na naukę.  UNICEF/Noorani

DOSTĘP PREMIUM