Identyczne CV, to samo doświadczenie i kompetencje. Raz wysyła on, raz ona. Efekt? Porażający

John i Jennifer. Takie same wykształcenie, identyczne doświadczenie, tożsame kwalifikacje. Ich CV trafiło do naukowców, którzy rekrutują pracowników do swoich laboratoriów. I jaki efekt?

John został uznany za bardziej kompetentnego od Jennifer. Dodatkowo proponowano mu o 13 proc. wyższe wynagrodzenie niż to, które oferowano Jennifer. To nie jest opowieść z portalu społecznościowego, a wynik eksperymentu. Corinne Moss-Racusin ze Skidmore College w Nowym Jorku wysyłała to samo CV, które losowo było podpisywane John lub Jennifer.

Wg raportu "OLX Praca. Poznaj Swojego Pracownika Know How 2019" pracodawcy obawiają się zatrudniania kobiet, ze względu na ewentualną ciążę, a w następstwie obowiązki związane z wychowaniem dziecka.

"Warto jednak wziąć pod uwagę pozytywną stronę zatrudniania kobiet, które często są bardzo pracowite i lepiej zorganizowane niż pracownicy nieposiadający dodatkowych zobowiązań. Dzięki temu osiągają realnie lepsze rezultaty w pracy niż koledzy na podobnych stanowiskach. Niestety, dokonując oceny pracowniczej, przełożeni często znacznie większą wagę przywiązują do subiektywnych aspektów niż realnych miar określających wyniki pracowników. Dlatego tego rodzaju oceny mogą być krzywdzące i zaniżone w przypadku kobiet" - piszą autorzy raportu.

To, że w Polsce wychowanie dzieci spada w przytłaczającej większości na kobiety, nie pomaga sytuacji kobiet na rynku pracy i postrzeganiu ich przez pracodawców. W Polsce urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a rodzicielski 32 tygodnie, w tym 14 tygodni jest przeznaczone tylko dla matki, pozostałe w całości lub części może wziąć ojciec. Praktyka pokazuje, że bardzo rzadko mężczyźni korzystają z urlopów rodzicielskich, a po urodzeniu dziecka to kobieta na rok wypada z rynku pracy. Jak rzadko? Wg danych ZUS cytowanych przez "Gazetę Wyborczą", w styczniu tego roku z urlopu rodzicielskiego korzystało 287 tysięcy osób: 269 tysięcy kobiet i 28 tysięcy mężczyzn.

Pod koniec lutego tego roku Komisja Spraw Społecznych Parlamentu Europejskiego przyjęła dyrektywę w sprawie niezbywalnego dwumiesięcznego urlopu dla ojców w całej UE. Byłby to urlop, który ojciec może wykorzystać lub nie, ale nie może przekazać go matce.

Jednak pracodawcy mogą wiele zrobić, aby ułatwić funkcjonowanie pracownicom wychowującym dzieci. Jak możemy przeczytać w raporcie "OLX Praca. Poznaj Swojego Pracownika Know How 2019", szefowie mają szerokie możliwości w tej sprawie, np. ułatwienie pracy zdalnej czy możliwość pracy w nienormowanych godzinach pracy. Jak piszą autorzy raportu: "Nie można też zapominać, że kobiety posiadające dzieci mniej chętnie podejmują ryzyko związane ze zmianą pracy, co czyni z nich pewniejszych pracowników. Dla każdego pracodawcy myślącego długoterminowo jest to bardzo istotna korzyść".

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM