Wyjazd nad morze czy za granicę? Czas na pracę w sezonie wakacyjnym! [materiały partnera]

Rozpoczyna się okres letni - czas idealny na znalezienie dodatkowego zatrudnienia. W ciągu ostatnich trzech miesięcy "praca sezonowa" i "praca dodatkowa" były jednymi z częściej wyszukiwanych fraz na OLX Praca. Wzrasta również liczba ofert dotyczących zatrudnienia w branży gastronomicznej oraz do pracy za granicą.

Jak co roku w okresie letnim rynek pracy potrzebuje pracowników sezonowych. Ci dzielą się na kilka grup – największą tworzą osoby młode, uczące się, dla których okres wakacyjny jest idealnym momentem na poprawienie swojej sytuacji finansowej. Przykładem są studenci kierunków dziennych, szczególnie tych, które wymagają podczas roku akademickiego wytężonej nauki – również w weekendy. To utrudnia znalezienie pracy w soboty i niedziele. Trzymiesięczna przerwa na studiach jest dla nich jedyną szansą do zarobienia pieniędzy.  

Pracę sezonową wybierają również osoby bezrobotne, które niedawno utraciły pracę, lub te dorabiające sobie na co dzień, które nie mają stałego zajęcia. Są też pracownicy, którzy mają jednego pracodawcę, ale ich godziny pracy umożliwiają dojeżdżanie do innego miejsca i wykonywanie dodatkowych obowiązków w sezonie (np. sprzedawanie owoców w wolne dni). 

Możliwości na rynku krajowym 

W kategorii „Praca dodatkowa/sezonowa" na OLX Praca obecnie widnieje ponad 12 tysięcy ofert. Najwięcej, ok. 2,5 tys., dotyczy branży gastronomicznej. Poszukiwani są m.in. kelnerzy, kucharze, pracownicy do pomocy w kuchni. Właściciele lodziarni, smażalni ryb i innych nadmorskich punktów gastronomicznych potrzebują rąk do pracy. Według danych OLX najbardziej poszukiwani są bariści, kelnerzy oraz barmani. 

Większość pracodawców wymaga jedynie chęci do pracy i książeczki sanepidowskiej. Część z nich oferuje nocleg, darmowe posiłki, elastyczne godziny pracy i dobrą atmosferę. Ofert będzie z biegiem czasu przybywać i choć praca nie należy do lekkich, to jednak bardzo często wiąże się z otrzymywaniem napiwków. 

Warto również pamiętać, że wiele ogłoszeń związanych z pracą dodatkową jako kucharz, kelner, pomoc kuchenna można także znaleźć w podkategorii „Gastronomia", gdzie aktualnie jest ok. 16 tys. ofert. Województwem z największą liczbą ofert jest mazowieckie – prawie 3 tys. ogłoszeń. 

Praca sezonowa za granicą – gwarancja godzin i zarobków 

Lato to także czas zbiorów owoców i warzyw, dlatego popularność zdobywa praca sezonowa poza Polską. Obecnie na serwisie OLX Praca można znaleźć blisko 4 tys. ogłoszeń w podkategorii „Praca za granicą" – kilkaset ofert więcej niż w maju. Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów są Holandia oraz Niemcy. Najczęściej do wyboru są szklarnie, praca na roli, ale również magazyny, sortownie lub chłodnie. W Królestwie Niderlandów działa wiele agencji pracy tymczasowych, a to właśnie one w dużej mierze odpowiadają za sprowadzanie nowych pracowników dla firm. 

Pracownik, który przyjeżdża do pracy sezonowej za granicę, ma najczęściej zagwarantowane wsparcie przy formalnościach urzędowych, bezpośredni kontakt z polskim konsultantem, zakwaterowanie, dojazd do pracy, dodatkowe premie, gwarancje godzin. Nie musi martwić się o swoją sytuację w pierwszych dniach po przyjeździe. Pracodawcy często zapamiętują najlepszych pracowników tymczasowych i dzięki temu, co roku w to samo miejsce mogą przyjeżdżać te same osoby. 

Osoby wyjeżdżające za granicę do pracy na kilka miesięcy chcą mieć określone godziny wykonywania obowiązków, aby cały wyjazd opłacał się pod kątem finansowym. Praca, np. w szklarniach, nie należy do najłatwiejszych, szczególnie przy wysokich temperaturach. Okres letni jest jednak najlepszy pod względem możliwości zarobienia pieniędzy – w tym czasie jest najwięcej godzin do przepracowania. Pracownik wykonujący obowiązki przy np. ścinaniu papryki przez 40–50 godzin tygodniowo, wydający ok. 300 euro w miesiącu na jedzenie, po opłaceniu pokoju oraz ubezpieczenia może oszczędzić ok. 1000 euro lub nawet więcej. 

W najbliższych tygodniach można spodziewać się publikowania jeszcze większej liczby ogłoszeń. Najciekawsze oferty związane z pracą sezonową oraz za granicą można znaleźć na OLX Praca: https://www.olx.pl/praca.

TOK FM PREMIUM