Agnieszka Holland z szansą na Złotego Niedźwiedzia. Trwa Berlinale

Agnieszka Holland pokaże na festiwalu filmowym Berlinale swój najnowszy obraz. "Obywatel Jones" będzie walczyć o nagrodę w konkursie głównym. Podczas 10-dniowego festiwalu zaplanowano 200 premier z całego świata.
Zobacz wideo

17 filmów z całego świata powalczy o statuetkę Złotego Niedźwiedzia podczas rozpoczynającego się w czwartek (7 lutego) Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. 

We wszystkich sekcjach przeglądu zaplanowano niemal dwieście światowych premier. Berlinale otworzy film "The Kindness of Strangers" w reżyserii Lone Scherfig, laureatki Srebrnego Niedźwiedzia sprzed osiemnastu lat.

Krytyk filmowy, Michał Radomski, tłumaczył w programie A Teraz Na Poważnie, jaką linię programową obiera co roku berliński festiwal

- Prezentuje filmy polityczne, bardzo zaangażowane społecznie. Z jednej strony budzi to duże zainteresowanie, a z drugiej, wśród publiczności i krytyków filmowych, czasem trochę też znudzenie, że co roku jedzie się tam oglądać takie kino - wyjaśniał ekspert.

Zaznaczył, że program jest tak dobierany, aby był spójny i opowiadał pewną historię.
- To jest też tak jak serial. To jest 17 filmów przez 10 dni, trzeba to ułożyć tak, żeby one jakoś na siebie wpływały - tłumaczył. 

Czytaj też: Orły 2019. Wiemy, kto powalczy o "polskie Oscary"

Podkreślił także, że trudno jest mówić o faworytach, zwłaszcza na początku festiwalu, ponieważ nigdy nie wiadomo, w którą stronę pójdzie jury.

Berlinale. Polskie akcenty

Polskim akcentem Berlinale będzie światowa premiera filmu "Obywatel Jones" Agnieszki Holland, który weźmie udział w Konkursie Głównym.

To oparta na faktach historia młodego walijskiego dziennikarza, który w latach trzydziestych dwudziestego wieku opisał mieszkańcom Zachodu Wielki Głód na Ukrainie.

- Ten bohater i ta historia bardzo się aktualizuje. Z tej historii wynikają pytania, które my sobie musimy teraz zadawać. Nie chodzi o to, żeby porównywać lata 30. do dzisiaj, chociaż jest dużo wspólnych mechanizmów. Ale właśnie ten rodzaj dystansu pozwala zobaczyć to, co teraz aktualne, poprzez zanurzenie w przeszłości - wyjaśnia reżyserka.

Czytaj też: Nominacje do Oscarów 2019. 3 szanse "Zimnej wojny". "Każdy następny film Pawlikowskiego będzie bacznie oglądany"

Jury doceniało już wcześniej filmy Małgorzaty Szumowskiej. W 2017 roku Srebrnym Niedźwiedziem został nagrodzony film "Twarz. Dwa lata wcześniej otrzymała również statuetkę za film "Body/Ciało", a w 2013 roku nagrodę specjalną otrzymała za obraz "W imię...".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • bohaterowi filmu Agnieszki Holland udało się porozmawiać z Hitlerem. Czy udało się też spotkać ze Stalinem?
  • co dzisiaj oznacza sylwetka Garetha Jonesa?
  • kogo dyrektor festiwalu zaprosił na pokaz filmu o warszawskim getcie?
  • o polskich akcentach na festiwalu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM