Od "6 stóp pod ziemią" do "Russian Doll". Seriale ze śmiercią w tle

Niezależnie od tego, czy życie po śmierci istnieje, czy nie, to śmierć może być początkiem. Na przykład dobrego serialu.

Produkcje, w których śmierć jest nie tylko fabularnym zabiegiem, ale pełnoprawną bohaterką, polecają Anna Piekutowska i Zuzanna Piechowicz.

Russian Doll, luty 2019, Netflix

Nowojorska hipsterka (w tej roli znana z "Orange is the New Black" Natasha Lyonne) wpada pod samochód w swoje 36 urodziny, po czym odradza się na imprezie dzień wcześniej. I tak przez 8 odcinków. W poszukiwaniu ucieczki z pętli czasowej, w którą wpadła, musi zmierzyć się ze swoimi największymi lękami oraz np. dać obciąć swoje włosy bezdomnemu mężczyźnie. Momentami jest prześmiesznie, momentami mrocznie i dziwacznie. To serial dla tych, którzy tęsknią za równie nowojorskimi "Dziewczynami", oglądali "Dzień Świstaka" i lubią poczucie humory komiczki Amy Poehler – jest jedną ze scenarzystek serialu.

 

Dobre Miejsce, sezon 1, 2, 3, Netflix

Tytułowe Dobre miejsce, to areligijne niebo, do którego trafia po śmierci grupa ludzi, którzy nie do końca zasłużyli na taką nagrodę. Postanawiają – wspólnymi siłami – naprawić swoje życia post factum. Sitcom o tym, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że bycie dobrym człowiekiem jest niewykonalne.

Jedyny serial komediowy, gdzie częścią fabuły jest eksperyment myślowy tzw. dylemat wagonika, a kolejnych w odcinkach padają nazwiska takie jak Kirkegaard, Kant, Hume czy Arystoteles. Polecamy nie tylko fanom filozofii i etyki.

 

6 stóp pod ziemią, 5 sezonów HBO,

Jeden z pierwszych, tak głośnych i ciekawych. seriali na świecie, uznany również za jeden z najlepszych. Opowiada o rodzinie Fisherów, której interesem jest dom pogrzebowy. Śmierć jest tu tłem, kontekstem i elementem scenografii. Jest również przyczynkiem do zawiązania fabuły – bohaterów poznajemy w momencie, kiedy w wypadku samochodowym ginie głowa rodziny Nathaniel.

To od tego serialu zaczęła się kariera Michaela C. Halla, czyli późniejszego Dextera. Polecamy fanom łamania tabu w serialach oraz rodzinnych dramatów okraszonych czarnym humorem.

 

Breaking Bad, 5 sezonów do obejrzenia na AXN i Netflixie

Na co stać człowieka w obliczu śmierci? Na to pytanie stara się odpowiedzieć kolejny z hitowych serialów w naszym zestawieniu. Nauczyciel chemii dorabiający w myjni samochodowej dowiaduje się, że umiera na raka. Aby zapewnić bezpieczeństwo finansowe swojej rodzinie postanawia rozpocząć produkcje narkotyków i wkracza na ścieżkę przestępstwa.

Jesteśmy przekonane, że ten serial nie wymaga reklamy. Jednak zachęcamy do tego, aby spojrzeć na niego w kontekście śmierci, której oddech przez cały czas czuje na swoich plecach główny bohater.

 

Seria Niefortunnych Zdarzeń, 3 sezony, Netflix

Serial oparty na książkach Daniela Handlera, znanego również jako Lemony Snicket. Opowiada o przygodach utalentowanego rodzeństwa Baudelaire i zaczyna się od śmierci rodziców naszych bohaterów. Na fortunę sierot czyha Hrabia Olaf (w tej roli niezrównany Neil Patrick Harris) - piroman, złodziej, porywacz i morderca. Ponura opowieść o nieszczęśliwych wydarzeniach, tylko pozornie przeznaczona dla dzieci – obawiamy się że ta ilość czarnego humor wymaga jednak obecności dorosłych.
Serial dla fanów Tima Burtona i Wesa Andersona.

 

DOSTĘP PREMIUM