"Zimna wojna" z trzema nominacjami do Oscara. Duże szanse na przynajmniej jedną statuetkę

"Zimna wojna", film Pawła Pawlikowskiego, po raz pierwszy w historii polskiego kina nominowany jest do nagrody w trzech kategoriach: za najlepszy film nieanglojęzyczny, zdjęcia i reżyserię. Jakie ma szanse na zdobycie statuetek?

O oscarowe szanse „Zimnej Wojny” zapytaliśmy producenta „Zimnej wojny” i szefa wytwórni Opus Film Piotra Dzięcioła, który od kilku dni jest już w Los Angeles, a w niedzielę ma być na oscarowej gali.

- Trudno odpowiedzieć. Wiemy, że zrobiliśmy bardzo dobry film. „Roma” też jest bardzo dobrym filmem. Konkurujemy z nią w trzech kategoriach. Jeżeli nagrody przyznają jurorzy, można liczyć na spekulacje „temu damy za to, temu za to”. Głosuje 5 tys. członków Akademii. Jak się głosy rozłożą, trudno ocenić. Nie jestem w stanie nic powiedzieć, na temat szans. Zrobiliśmy dobry film i liczymy, że członkowie Akademii to docenią  - mówił w TOK FM Piotr Dzięcioł.  

Chociaż jako największego konkurenta „Zimnej wojny” przedstawia się „Romę” Alfonso Cuaróna, to zdaniem filmoznawcy dr Łukasza Jasina, produkcja Netflixa jest w tym orku bezkonkurencyjna.

- Mówienie, że „Roma” jest konkurencją dla „Zimnej wojny” to jak mówienie, że Niemcy są konkurencją dla polskiej gospodarki. „Zimna wojna” to jest bardzo dobry film, ale „Roma”  jest filmem po prostu genialnym. Przy całej genialności technicznej, jaką ma „Zimna wojna”, nie udało się tym razem stworzyć Pawłowi Pawlikowskiemu tak mocnej i poruszającej historii. Do tego Alfonso Cuarón jest reżyserem o bardzo silnej pozycji. Swego czasu polscy reżyserzy – Jerzy Antczak,  Andrzej Wajda – przegrywali z Fellinim, Kurosawą. To żaden wstyd. Co kilka lat mamy polski film wymieniany w gronie najlepszych filmów światowych – ocenił na antenie TOK FM Jasin.

Dodał jednak, że „Zimna wojna” ma duże szanse na Oscara za zdjęcia, których autorem jest Łukasz Żal.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM