Oscary 2019. "Green Book" najlepszym filmem, Alfonso Cuaron z trzema nagrodami

"Green Book" najlepszym filmem, a "Roma" trzy razy pokonuje "Zimną wojnę". Gala rozdania Oscarów przebiegła bez prowadzącego i wyjątkowo sprawnie. Wiele nagród zgodziło się z przewidywaniami, a najwięcej statuetek - cztery - zdobył film "Bohemian Rhapsody".

Oscary 2019. Najlepszy film

"Green Book", obraz Petera Farrelly'ego okazał się lepszy od "Faworyty" Yorgosa Lanthimosa, "Czarnej Pantery" Ryana Cooglera, "Narodzin gwiazdy" Bradleya Coopera, "Romy" Alfonso Cuarona, "Vice" Adama McKaya, "Bohemian Rhapsody" Bryana Singera i "Czarnego bractwa. BlacKkKlansman" Spike'a Lee.

"Green Book" to film oparty na autentycznej historii pianisty Dona Shirleya (Mahershala Ali) i jego kierowcy, a jednocześnie ochroniarza Tony'ego Vallelongi (Viggo Mortensen), którzy wyruszają razem w podróż na południe Stanów.

Oscary 2019. Trzy razy Alfonso Cuaron

Alfonso Cuaron trzykrotnie wychodził na scenę, by odebrać Oscara za film "Roma". Otrzymał m.in. nagrodę za najlepszą reżyserię - w kategorii, w której nominowany był również Paweł Pawlikowski za "Zimną wojnę". Meksykański reżyser został już w przeszłości nagrodzony Oscarem za najlepszą reżyserię za film "Grawitacja" (2014 r.). Poza Pawlikowskim Cuaron pokonał też Yorgosa Lanthimosa ("Faworyta"), Adama McKaya ("Vice") oraz Spike'a Lee ("Czarne bractwo. BlacKkKlansman").

"Roma" została również nagrodzona Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Tu także nominowana była "Zimna wojna". W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny nominowani byli także: "Kafarnaum" w reż. Nadine Labaki, "Never look away" w reż. Floriana Henckela von Donnersmarcka oraz "Złodziejaszki" w reż. Hirokazu Koreedy.

Oscary 2019. Nagrody za scenariusz

Brian Hayes Currie, Nick Vallelonga i Peter Farrelly odebrali Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny za "Green Book". Za najlepszy scenariusz adaptowany wyróżniono Kevina Willmotta, Charliego Wachtela, Spike'a Lee i Davida Rabinowitza za "Czarne bractwo. BlacKkKlansman".

Oscary 2019. Najlepsi aktorzy

Nagrodę za najlepszą rolę męską otrzymał Rami Malek za rolę Freddiego Mercurego w filmie "Bohemian Rhapsody" w reż. Bryana Singera. Malek pokonał Viggo Mortensena ("Green Book"), Bradleya Coopera ("Narodziny gwiazdy"), Christiana Bale'a ("Vice") i Willema Dafoe ("Van Gogh. U bram wieczności").

Olivia Colman z kolei została wyróżniona za rolę królowej Anny w filmie "Faworyta" w reż. Yorgosa Lanthimosa. W wyścigu po Oscary Colman pokonała Glenn Close ("Żona"), Yalitzę Aparicio ("Roma), Lady Gagę ("Narodziny gwiazdy") oraz Melissę McCarthy ("Can you ever forgive me"). Za rolę w filmie Lanthimosa Colman nagrodzono już wcześniej m.in. Złotym Globem i nagrodą BAFTA. Colman w sposób niezwykle emocjonalny dziękowała m.in. aktorkom, które jej partnerowały, a które były nominowane za role drugoplanowe: Rachel Weisz i Emmie Stone.

Regina King została uznana za najlepszą aktorkę drugoplanową za rolę Sharon Rivers w filmie "Gdyby ulica Beale umiała mówić" w reż. Barry'ego Jenkinsa. King pokonała Emmę Stone i Rachel Weisz ("Faworyta"), a także Amy Adams ("Vice") i Marinę de Tavirę ("Roma").

Najlepszym aktorem drugoplanowym został Mahershala Ali, doceniony za rolę Dona Shirleya w filmie "Green Book" w reż. Petera Farrelly'ego. Ali ma już na swoim koncie Oscara za rolę drugoplanową w filmie "Moonlight" (2017 r.). Podczas tegorocznej gali Ali pokonał w tej kategorii Sama Rockwella ("Vice"), Richarda E. Granta ("Can you ever forgive me"), Adama Drivera ("Czarne bractwo. BlacKkKlansman") i Sama Elliotta ("Narodziny gwiazdy").

Oscary 2019. Animacje, krótki metraż i dokumenty

Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany otrzymał "Spider-Man Uniwersum" w reż. Boba Persichettiego i Petera Ramseya, a w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego nagrodzono "Bao" w reż. Domee Shi.

Najlepszym krótkometrażowym filmem aktorskim okazał się "Skin" w reż. Guya Nattiva, a najlepszym krótkometrażowym filmem dokumentalnym okazał się "Period. End of Sentence" w reż. Rayki Zehtabchi.

Statuetkę za najlepszy długometrażowy film dokumentalny odebrali Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, Evan Hayes i Shannon Dill - twórcy "Free Solo".

Oscary 2019. Muzyka, piosenka i kategorie techniczne

Statuetki za najlepsze zdjęcia nie otrzymał Łukasz Żal, nominowany do nagrody za "Zimną wojnę". Pokonał go Alfonso Cuaron, który został uhonorowany za "Romę". 

Za najlepszą muzykę oryginalną nagrodzono Ludwiga Goranssona za "Czarną Panterę", a najlepszą piosenką okazała się "The Shallow" w wykonaniu Lady Gagi i Bradleya Coopera z filmu "Narodziny gwiazdy". 

W kategorii najlepsza charakteryzacja i fryzury za film "Vice" w reż. Adama McKaya nagrodzeni zostali Greg Cannom, Kate Biscoe i Patricia Dehaney. Członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej docenili także Ruth Carter za najlepsze kostiumy, a także Hannah Beachler i Jaya Harta za najlepszą scenografię za film "Czarna Pantera" w reż. Ryana Cooglera.

Za najlepszy montaż nagrodzono Johna Ottmana za "Bohemian Rhapsody". Za efekty specjalne uhonorowano Paula Lamberta, Iana Huntera, Tristana Mylesa i J.D. Schwalma za "Pierwszego człowieka" w reż. Damiena Chazelle'a - twórcy filmów "Whiplash" oraz "La La Land".

Statuetkę za montaż dźwięku odebrali Nina Hartstone i John Warhurst, a za dźwięk - Paul Massey, Tim Cavagin i John Casali za film "Bohemian Rhapsody" w reż. Bryana Singera.

PEŁNA LISTA LAUREATÓW ORAZ NOMINOWANYCH >>>

TOK FM PREMIUM