Magdalena Boczarska: "Pokazujemy, że Piłsudski nie jest kryształowy". Film wchodzi do kin

W najbliższy piątek do kin wchodzi film "Piłsudski" opowiadający historię Józefa Piłsudskiego. - Pokazujemy wszystkie jego wady i pęknięcia. Pokazujemy, że nie jest kryształowy, że jest babiarzem i jest po prostu trudny - mówiła w TOK FM Magdalena Boczarska, aktorka i odtwórczyni roli Marii Piłsudskiej.
Zobacz wideo

"Piłsudski" to film biograficzny o jednej z kluczowych postaci polskiej historii XX wieku - Józefie Piłsudskim. Akcja rozpoczyna się w 1901 roku, kiedy tytułowy bohater ucieka ze szpitala psychiatrycznego i staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. "Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia - żoną Marią i kochanką Aleksandrą" - czytamy w oficjalnej zapowiedzi produkcji. 

"Pokazujemy, że nie jest kryształowy"

Wbrew obrazowi znanemu często ze szkolnych podręczników - film nie prezentuje Józefa Piłsudskiego jako bohatera bez skazy. - Pokazujemy wszystkie jego wady i pęknięcia. Pokazujemy, że nie jest kryształowy, że jest babiarzem i jest po prostu trudny - mówiła w TOK FM Magdalena Boczarska, aktorka i odtwórczyni roli Marii Piłsudskiej, pierwszej żony Józefa.

W rolę tytułowego bohatera wcielił się Borys Szyc. - Stworzył nieprawdopodobną kreację. Zrobił coś naprawdę niesamowitego - stwierdziła zdecydowanie Boczarska. - Myślę, że granie tak charyzmatycznej i sprzecznej postaci musiało być dla niego bardzo trudne, ale też satysfakcjonujące - dodała.

Całej rozmowy z aktorką w Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie

Prowadzący audycję "A teraz na poważnie" Mikołaj Lizut przyznał, że "Piłsudskiego" oglądał z przysłowiową "duszą na ramieniu". - Tego typu filmy kostiumowe często nie wychodzą, ale muszę przyznać, że bardzo dobrze się rozczarowałem. Ten film jest niesamowity - ocenił.

Boczarska również przyznała, że przed obejrzeniem filmu miała pewne obawy, choć wiedziała, że "bierze udział w czymś wyjątkowym". Aktorka podkreśliła, iż ma nadzieję, że film okaże się pomocny i ciekawy zwłaszcza dla młodszej publiczności, której Piłsudski kojarzy się głównie z pomnikowym bohaterem. - Bardzo mnie cieszy też, że ten film jest piękny od strony artystycznej, wizualnej i że ci bohaterowie są mocni, nasyceni i pełnokrwiści - podkreśliła.

Trudna historii Marii

O postaci, którą zagrała - czyli Marii Piłsudskiej - powiedziała, że "była kobietą nieprawdopodobną". - Miała kontakt z największymi buntownikami i rozbójnikami tamtych czasów. Była działaczem politycznym i społecznym na długo wcześniej niż Piłsudski. To ona go tak naprawdę ukształtowała - opisywała rozmówczyni Mikołaja Lizuta. Jak przyznała, do odegrania tej roli nie przygotowywała się w nadzwyczajny sposób. - Oczywiście okres zdjęciowy poprzedzały próby, rozmowy z reżyserem, z Borysem [Szycem], pewne ustalenia, research i pewna wiedza historyczna. Natomiast wiedziałam, że mam tak emocjonalne sceny, że nie chciałam się na nie specjalnie nasadzać i do nich przygotowywać, bo nie chciałam sobie odebrać świeżości. Zwłaszcza, że były to sceny, które mnie bardzo dużo emocjonalnie kosztowały - tłumaczyła aktorka.

Maria Piłsudska - formalnie - była żoną Józefa do końca swojego życia (zmarła w 1921 roku). Faktycznie jednak po 1907 roku partnerką mężczyzny była już Aleksandra Szczerbińska (w rej roli Maria Dębska), z którą Piłsudski miał dwie córki. Maria doskonale wiedziała o kochance męża, ale mimo wszystko - nie zgadzała się na rozwód.

- Zdawała sobie sprawę z tego, jaki miała wpływ na to, że ulepiła wodza. Ocaliła w ten sposób jakąś swoją dumę - powiedziała Magdalena Boczarska. - Zresztą do końca życia i politycy, i społeczeństwo oddawało jej to, co należne. Była zapraszana na spotkania, różne ważne wydarzenia - dodała.

Piłsudski ożenił się ze Szczerbińską w październiku 1921 roku - dopiero po śmierci Marii.

"Piłsudski". Kiedy będzie w kinach?

Film "Piłsudski" pojawi się na ekranach kin w piątek 13 września. Jego reżyserem jest Michał Rosa. Na ekranie, oprócz Szyca, Boczarskiej i Dębskiej zobaczymy m.in.: Jana Marczewskiego (jako Walery Sławek), Józefa Pawłowskiego (Aleksander Sulkiewicz), Tomasza Schuchardta (Aleksander Prystor), Elizę Rycembel (Wanda Juszkiewiczówna) i Kamila Szeptyckiego (Kazimierz Sosnowski).

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM