Holland o wycofaniu "Solid Gold". "Nie można wchodzić w pakty z diabłem. Nie robi się filmów z telewizją Kurskiego"

Świat filmowy wrze po decyzji o wycofaniu filmu Jacka Bromskiego "Solid Gold" z festiwalu filmowego w Gdyni. - Nie można robić filmu współfinansowanego z telewizją Jacka Kurskiego, bo on jest bezwzględny - oceniła reżyserka Agnieszka Holland.
Zobacz wideo

Przypomnijmy, we wtorek wieczorem okazało się, że producent filmu Jacka Bromskiego "Solid Gold" Jacka Bromskiego Akson Studio wycofało dzieło z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Powodem decyzji miało być to, że "film nie przeszedł kolejnej kolaudacji, która stanowi warunek szerokiej dystrybucji i prezentacji na festiwalach".

Z kolei w środę w komunikacie TVP, która jest koproducentem filmu, oskarżyła Jacka Bromskiego, że "w wyniku politycznego nacisku i środowiskowej psychozy wyciął z filmu "Solid Gold" kluczowe sceny nawiązujące do afery Amber Gold". Dodano, że reżyser ocenzurował własny w film po "histerii "Gazety Wyborczej".

Bromski czuje się skrzywdzony taką opinią.- Uważam, że to po prostu było chamstwo. Jak mogę własny film ocenzurować? Co za bzdura – mówi reżyser "Solid Gold".

Z niedowierzaniem całą sprawę odbiera Agnieszka Holland. - Bardzo doświadczony kolega wykazał się naiwnością. Nie można wchodzić w pakty z diabłem. Nie można robić filmu współfinansowanego z telewizją Kurskiego, bo tamten jest bezwzględny – ocenia reżyserka. Jej zdaniem, świadczy to o tym, że władza "postanowiła iść po filmowców". - Bo jeśli tak potraktowali Jacka Bromskiego, który na pewno nie jest liderem opozycji, to znaczny, że można to zrobić każdemu – przekonywała Holland.

Podobnie myśli Olgierd Łukaszewicz. - Niech telewizja nie prowokuje, że czegoś zabrakło, bo możemy się dogrzebać wątków, o których tylko system Pegasus może nam opowiedzieć – mówi aktor.

Film Solid Gold opowiada historię inspirowaną aferą Amber Gold.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Solid Gold Jacka Bromskiego. Holland i Łukasiewicz ostro o Jacku Kurskim
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 5 razy 1

  Agnieszka Holland o Jacku Bromskim: " - Bardzo doświadczony kolega wykazał się naiwnością." NIe, proszę Pani. pan Jacek Bromski wykazał się koniunkturalizmem, służalczością i parciem na kasę. Sam poszedł do TVP po pieniądze. Sam uzgodnił warunki. I teraz z takim szczerym zdziwieniem niewinnego komsomolca żali się, że go "oszukano". Panie Bromski Jacku: "Z hołotą nie siada się do stołu. Nawet gdy stół jest pokryty banknotami. Szczególnie wtedy."

 • andrzej.wald

  Oceniono 3 razy -1

  Pytanie tylko czy reżyser Jacek Bromski miał jakikolwiek wpływ na to, że TVPiS została koproducentem. Mogę sobie na przykład wyobrazić taką sytuacją, że ktoś wiedząc o tym, iż taki film o aferze Amber Gold jest robiony przyszedł do Akson Studio i powiedział, że w interesie tej ostatniej dobrze byłoby gdyby koproducentem tego filmu została TVPiS.:-) A po co? To już chyba inteligentni ludzie się domyślają.:-)

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy -2

  Pani od kultu dzieki, ktorej jak sie pochwalila, pare jej osobistych wrogow wycagnelo przedwczesne kopyta sklania mnie do konstatcji iz czas wzorem Warszawy 1944 siegnac po ludzi spoza filmowego ukladu zamknietego. Tfurcy namaszczani w gabinetach oficerow prowadzacych przeszli bezbolesnie z PRL do postpeerelu niczym sedzia przepraszam za wyrazenie laczewski. Czas na wymiane pokoleniowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX