"Obywatel Jones" Agnieszki Holland laureatem Złotych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Film "Obywatel Jones" w reżyserii Agnieszki Holland otrzymał Złote Lwy na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z kolei "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy o niewidomym geniuszu fortepianu został nagrodzony Srebrnymi Lwami
Zobacz wideo

Festiwal filmowy w Gdyni. Złote Lwy dla Agnieszki Holland

"Obywatel Jones" Agnieszki Holland to oparta na faktach historia młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa piszącego w latach 30. XX wieku, który odkrył tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. Publikacje Jonesa nie tylko pokazały Zachodowi, co działo się na Ukrainie, ale także zainspirowały George'a Orwella do napisania "Folwarku zwierzęcego".

Autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk, a współproducentką i autorką scenariusza - Amerykanka Andrea Chalupa. Zdjęcia zrealizowano m.in. w Katowicach i Dąbrowie Górniczej. W polsko-brytyjsko-ukraińskiej koprodukcji wystąpili m.in.: Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Michalina Olszańska i Krzysztof Pieczyński.

Posłuchaj, co Agnieszka Holland mówiła w TOK FM o swoim nowym filmie - zrób to w Aplikacji TOK FM:

Festiwal filmowy w Gdyni. Srebrne Lwy dla Macieja Pieprzycy

Nagrodzony Srebrnymi Lwami film "Ikar. Legenda Mietka Kosza" to historia inspirowana życiorysem jazzmana (granego przez Dawida Ogrodnika), którego obiecującą karierę przerwała tragiczna śmierć. Mieczysława Kosza poznajemy jako kilkuletniego chłopca, urodzonego we wsi Antoniówka, który zachorował na jaskrę i z powodu braku możliwości natychmiastowego leczenia stracił wzrok, a następnie trafił do ośrodka dla niewidomych w Laskach. Tam odkrył, że muzyka może stać się sposobem na to, by na nowo zobaczyć świat. Talent i konsekwentna praca sprawiły, że Kosz stał się świetnym pianistą klasycznym, a następnie jazzowym. Odnosił liczne sukcesy w kraju i za granicą, ale poza sceną czuł się coraz bardziej samotny.

W obsadzie znaleźli się również m.in.: Piotr Adamczyk, Wiktoria Gorodeckaja, Justyna Wasilewska, Jowita Budnik, Maja Komorowska, Michał Filipiak, Grzegorz Mielczarek i Jacek Koman. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik, za muzykę - Leszek Możdżer, a za scenografię - Joanna Anastazja Wójcik.

Festiwal w Gdyni. Nagrody dla aktorów

Nagrodę w kategorii główna rola kobieca otrzymała Magdalena Boczarska, która w filmie Michała Rosy "Piłsudski" zagrała Marię Piłsudską. Za główną rolę męską doceniono Dawida Ogrodnika, który w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy zagrał niewidomego geniusza fortepianu. Za role drugoplanowe nagrodzeni zostali: Eliza Rycembel i Sebastian Stankiewicz. Rycembel zagrała w filmie "Boże Ciało", zaś Stankiewicz w obrazie "Pan T.". 

Jan Komasa otrzymał nagrodę za reżyserię "Bożego Ciała". Mateusz Pacewicz został doceniony za scenariusz do tego filmu. Statuetkę za muzykę do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" odebrał Leszek Możdżer. Nagroda Specjalna Jury trafiła do Łukasza Kośmickiego, reżysera "Ukrytej gry".

Laureatów Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ogłoszono w sobotę w Teatrze Muzycznym. Wyłoniło ich jury w składzie: reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny Maciej Wojtyszko (przewodniczący), scenografka Ewa Braun, producent Piotr Dzięcioł, aktorka Bożena Dykiel, montażysta Paweł Laskowski, scenarzystka i producentka Ilona Łepkowska, reżyserka Maria Sadowska, reżyser dźwięku Nikodem Wołk-Łaniewski oraz autor zdjęć filmowych i reżyser Jerzy Zieliński.

TOK FM PREMIUM