Sencow wyróżniony Orłem Specjalnym. "Dzięki wam wróciłem do domu"

Ołeh Sencow z Orłem Specjalnym za "odwagę i niezłomność". Wyróżnienie przyznała reżyserowi Polska Akademia Filmowa.
Zobacz wideo

Ukraiński reżyser, pisarz i aktywista społeczny, przez ostatnie pięć lat rosyjski więzień polityczny, dziękował we wtorek w Warszawie wszystkim, którzy starali się o jego uwolnienie i zaapelował o działania na rzecz uwolnienia innych więźniów politycznych w Rosji.

Ołeh Sencow pochodzi z Krymu i tam właśnie został aresztowany oraz oskarżony o terroryzm. Przewieziony potajemnie do Rosji, był więziony bez wyroku przez kilkanaście miesięcy. - Dzięki wam trafiłem do domu - mówił Sencow wieczorem na spotkaniu w warszawskim kinie Muranów. - Każdego roku na swojej ceremonii trzymaliście kartki z napisem FREE Sencow. Między innymi dlatego jestem na wolności. Dzięki Polakom którzy działali wspólnie. Więcej niż Polska wspierała mnie tylko Ukraina, i dzięki temu trafiłem do domu - podkreślał reżyser. 

- My zawdzięczamy Ci więcej - mówiła do Sencowa reżyserka Agnieszka Holland. Polska Akademia Filmowa od momentu zatrzymania Ołeha Sencowa nie ustawała w staraniach o uwolnienie reżysera, organizując liczne akcje wsparcia, zbiórki pieniędzy na potrzeby jego rodziny oraz coroczną akcję solidarności podczas ceremonii Polskich Nagród Filmowych Orły.

Posłuchaj relacji z gali w Kinie Muranów! W Aplikacji TOK FM znajdziesz ją na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM