Współczesne życie żydowskie w Polsce. Zobacz dwa dokumenty z warszawskiego festiwalu

W ramach internetowej odsłony 17. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej - Kamera Dawida prezentujemy dwa dokumenty o współczesnym życiu żydowskim w Polsce: "Brzostek. Historia pewnego powrotu" australijskiego reżysera Simona Targeta i "Planty 7/9" w reż. Michała Jaskulskiego i Lawrence'a Loewingera. Obydwa te filmy zdobyły Nagrody Specjalne na festiwalu.

Target pokazuje historię profesora Jonathana Webbera, który postanowił odbudowywać cmentarz żydowski w Brzostku, gdzie przyszedł na świat jego dziadek. Profesor Webber nie tylko wrócił do Brzostka, ale postawił zaprosić tam Żydów z całego świata, by zweryfikowali oni swe poglądy dotyczące kraju, który był domem ich przodków. W filmie głos zabierają między innymi Anne Applebaum, Norman Davies, Tad Taube i rabin Michael Schudrich.

Zobacz wideo

Film Jaskulskiego i Loewingera pokazuje zmagania Bogdana Białka z traumą pogromu kieleckiego. To portret walki o prawdę historyczną, pamięć ofiar oraz świadomość społeczną. To fascynujący portret człowieka, który rozpoczyna dialog w przestrzeni skrajnie niesprzyjającej.

Zobacz wideo

Cykl dokumentów o współczesnym życiu żydowskim jest stałym punktem programu Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. W tym roku w kinie Helios o godz. 20:00 odbędzie się projekcja filmów "Złota" (reż. Tomasz Knittel) i "Dziś, jutro... wczoraj" (reż. Krzysztof Kadłubowski, Diana Kadłubowska). To historie walki o tożsamość w coraz bardziej opresywnej Polsce, a także studium przekazywanej z pokolenia na pokolenie traumy Zagłady w zderzeniu ze współczesnością. Polskie współczesne dokumenty o tematyce żydowskiej pokazują rzeczywistość, która dla wielu pozostaje nieznana, choć jest na wyciągnięcie ręki.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM