Oscary 2020. Czy "Boże Ciało" otrzyma statuetkę?

Film "Boże Ciało" Jana Komasy ma nominację do Oscara 2020 w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Poznaj pełne listy kandydatów do prestiżowych nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową.
Zobacz wideo

13 stycznia po godzinie 14 polskiego czasu Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do 92. edycji Oscarów. "Boże Ciało" z nominacją!

"Boże Ciało" to opowieść o dwudziestoletnim Danielu (Bartosz Bielenia), który podczas pobytu w zakładzie poprawczym zaczyna snuć marzenia o byciu księdzem. Warunkowo zwolniony chłopak zostaje skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Nowy rozdział życia postanawia rozpocząć od wizyty w miejscowym kościele, podczas której omyłkowo zostaje wzięty za księdza i zaprowadzony na plebanię. Daniel, konsekwentnie udając księdza, zaprzyjaźnia się z proboszczem (Zdzisław Wardejn). Duchowny prosi go, by pod jego nieobecność sprawował posługę kapłańską w parafii.

Do filmu wg scenariusza Mateusza Pacewicza zdjęcia zrealizował Piotr Sobociński Jr. W produkcji wystąpili także m.in. Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat i Leszek Lichota. Muzykę skomponowali Evgueni i Sacha Galperine.

W kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy nominowano też "Honeyland", "Nędzników", "Pain and Glory" i "Parasite".

Film

"Ford vs. Ferrari"

"Irlandczyk"

"Jojo Rabbit"

"Joker"

"Małe kobietki"

"Historia małżeńska"

"1917"

"Pewnego razu w... Hollywood"

"Parasite"

Reżyser

Martin Scorsese - "Irlandczyk"

Todd Phillips - "Joker"

Sam Mendes - "1917"

Quentin Tarantino - 'Pewnego razu w... Hollywood" 

Bong Joon Ho - "Parasite"

Aktorka 

Cinthia Errivo

Scarlett Johannson

Saoirse Ronan

Charlize Theron

Renee Zellweger

Aktor

Antonio Bandereas

Leonardo DiCaprio

Adam Driver

Joaquin Phoenix

Jonathan Price

W kategorii Aktorka Drugoplanowa nominację dostały:

Kathy Bates - "Richard Jewell"

Laura Dern - "Historia małżeńska"

Scarlett Johansson - "Jojo Rabbit"

Florence Pugh - "Małe kobietki"

Margot Robbie - "Gorący temat"

W kategorii Aktor Drugoplanowy nominowano:

Anthony Hopkins - "Dwóch papieży"

Tom Hanks - "Cóż za piękny dzień"

Al Pacino - "Irlandczyk"

Joe Pesci - "Irlandczyk"

Brad Pitt - "Pewnego razu... w Hollywood"

Za muzykę nominowano:

"Joker" - Hildur Gudnadottir

"Małe Kobietki" - Alexander Desplat

"Historia Małżeńska" - Randy Newman

"1917" - Thomas Newman

"Gwiezdne Wojny. Skywalker: odrodzenie" - John Williams

Najlepsze kostiumy:

"Irlandczyk"

"Jojo Rabbit"

"Joker"

"Małe kobietki"

"Pewnego razu w Hollywood"

Film Krótkometrażowy:

"Brotherhood"

"Nefta Football Club"

"The Neighbors Window""

"Saria"

"Siostra"

Oscary 2020. "Boże Ciało" z nominacją!

W tym roku po raz pierwszy dotychczasową kategorię "najlepszy film nieanglojęzyczny" zastąpi "najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy". O statuetkę powalczy też "Boże Ciało" Jana Komasy.

Wcześniej, na krótkiej liście filmów, które znalazły się najbliżej nominacji do tegorocznych 92. Oscarów w tej właśnie kategorii, umieszczono w sumie 10 filmów. Obok "Bożego Ciała" były to m.in.: "Malowany ptak" Vaclava Marhoula (Czechy), "Prawda i sprawiedliwość" Tanela Tooma (Estonia), "Wysoka dziewczyna" Kantemira Bałagowa (Rosja), "Ci, którzy zostali" Barnabása Tótha (Węgry), "Kraina miodu" Ljubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej oraz uhonorowany w Cannes Grand Prix "Atlantyk" Mati Diop (Senegal). Na shortliście znalazły się także inne produkcje z konkursu głównego ubiegłorocznego festiwalu w Cannes: zdobywca Złotej Palmy "Parasite" Bonga Joon-ho (Korea), docenieni Nagrodą Jury "Nędznicy" Ladja Ly (Francja), a także "Ból i blask" Pedro Almodovara (Hiszpania), który przyniósł grającemu główną rolę Antonio Banderasowi nagrodę dla najlepszego aktora. Przypomnijmy tylko, że nagrodę Złotego Globa dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego otrzymał film "Parasite". "Boże Ciało" nominacji nie otrzymało. 

W ubiegłym roku nominację w kategorii, która wówczas jeszcze nosiła nazwę Najlepszy film nieanglojęzyczny, znalazła się "Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w rolach głównych. To właśnie Pawlikowski zdobył jedynego do tej pory Oscara dla Polski w tej kategorii - stało się to w 2015 roku, kiedy to nagrodzona została "Ida".

Laureaci najbardziej prestiżowych nagród świata filmu zostaną ogłoszeni 9 lutego w Los Angeles.

TOK FM PREMIUM