Oscary 2020. "Nieważne, czy ten Oscar będzie, czy nie, oczy świata są zwrócone na nas"

- Polskie kino jest w bardzo obiecującym momencie rozkwitu na arenie międzynarodowej. Nieważne, czy ten Oscar będzie, czy nie, pamiętajmy, że to jest ogromny sukces i oczy świata są zwrócone na nas - na antenie TOK FM mówiła Anna Tatarska, krytyczka filmowa.
Zobacz wideo

- Mimo sympatii dla filmu stwierdzam, ze szanse oscarowe dla "Bożego Ciała" są niewielkie - w rozmowie z Przemysławem Iwańczykiem przyznała Anna Tatarska, krytyczka filmowa. 

To jest ogromny sukces

- To trzecia roku po roku nominacja dla polskiego kina w tej kategorii. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w latach 1974, 1975, 1976. Potem na arenie przeżywaliśmy wielką zapaść. Teraz mamy własną gwardię młodych, całkiem innych twórców takich jak Jan Komasa czy Paweł Pawlikowski. To ludzie, którzy wiedzą, jak wygląda networking, potrafią rozmawiać o swojej sztuce, sprzedawać się. Polskie kino jest w bardzo obiecującym momencie rozkwitu na arenie międzynarodowej. Nieważne, czy ten Oscar będzie, czy nie, pamiętajmy, że to jest ogromny sukces i oczy świata są zwrócone na nas - przekonywała Tatarska. I podkreśliła, że nawet "jeśli tego Oscara nie będzie, to żadna porażka, jest świetnie".

Mimo sceptycyzmu krytyków Polacy trzymają kciuki za "Boże Ciało". Przed oscarową galą mocno kibicuje rodzinne miasto aktora - zarówno jemu, jak i filmowi. Na płocie Młodzieżowego Domu Kultury, w którego teatrze Klaps Bielenia szlifował swój warsztat, powieszono transparent "Oscary 2020. Bartosz Bielenia - powodzenia". 

Targowisko próżności, które ma urok

A krytyczkę filmową dziennikarz TOK FM pytał też o to, na czym polega magia gali oscarowej, że gromadzi tylu widzów.  

- Lubimy myśleć, że ta gala pokazuje to, co dzieje się w światowym filmie, a ona nawet nie jest reprezentatywna dla tego, co się dzieje w kinie amerykańskim. Aura targowiska próżności ma swój urok. Zjeżdżają się tam najbardziej lubiani aktorzy - tłumaczyła Tatarska. 

Dziennikarz TOK FM przypomniał, że lista zarzutów w tym roku jest długa, że nominowani są nie ci, co powinni.

- Co roku zarzuty są, ale w tym roku krytyka jest większa. Oscary są bardzo reprezentatywne dla branży filmowej, ale branża filmowa nie jest reprezentatywna dla świata. Grupa, która nominuje, jest głównie męska, są to ludzie starsi statystycznie. Tak samo jest jeśli chodzi o reprezentację osób nie białych, niebinarnych. Jest to wciąż świat heteroseksualnych białych mężczyzn około sześćdziesiątki - tłumaczyła krytyczka filmowa. 

Rozdanie nagród odbędzie się w nocy z 9 na 10 lutego. Transmisję gali będzie można obejrzeć na żywo na oficjalnym kanale Oscarów w serwisie YouTubie.

"Joker" faworytem

Faworytem tegorocznej ceremonii jest "Joker" Todda Philipsa, który zgarnął aż 11 nominacji i zaliczył spory komercyjny sukces. Tuż za nim plasują się "Irlandczyk", "Pewnego razu w... Hollywood" i "1917" z 10 nominacjami. Wśród tytułów nieanglojęzycznych nominowanych do Oscara 2020 znalazło się także polskie "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy. Film opowiada o dwudziestoletnim Danielu, który zostaje warunkowo zwolniony z poprawczaka i zamiast zgodnie z planem zacząć pracę w stolarni, zaczyna udawać księdza.

Tradycja przyznawania nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (znanych powszechnie jako Oscary) sięga 1929 roku, kiedy to odbyła się pierwsza ceremonia. Od 2002 roku ma ona miejsce w Teatrze Dolby w Hollywood, W 2020 roku akademia ponownie zdecydowała, że Oscary obędą się bez jednego prowadzącego, a jego miejsce zajmie liczne grono znanych twarzy Hollywood. Tym razem padło m.in. na Diane Keaton, Mahershala Ali, Reginę King czy Keanu Reevesa.

W poniedziałek 10 lutego program specjalny - Oscarowe Pierwsze Śniadanie od godz. 5 do 7.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (41)
Oscary 2020. "Nieważne, czy ten Oscar będzie, czy nie, oczy świata są zwrócone na nas"
Zaloguj się
 • Piotr Taborowski

  Oceniono 5 razy 5

  Jakie oczy świata o czym ty piszesz? Już cały świat na nas patrzy przez ten film. Ogarnij się .

 • angelus-silesius

  Oceniono 7 razy 3

  Serio? Oczy świata są zwrócone na was?
  No to was rozczaruję: świat ma was i wasz cyrk w dupie. Tak jak ten zeszłoroczny, sprzed 5 lat i ten sprzed lat 20 - nikt tych tępawych pierdów i banialuk nawet w jednej milionowej promila nie pamięta.
  Za to kto to był JP II czy Ludwik XIV pamięta baaaardzo wielu.
  Jutro poniedziałek. Nikt na wasze ekwilibrystyki nawet nie nasmarczy, bo i zdrowia, i czasu szkoda. Jedynie media będą się tą clownadą branzlować, a i to głównie te lewicowe

  Kto pamięta choćby laureata Nagrody Nobla w dziecinie literatury sprzed 3 lat?
  Kto???
  A jak się ma Nobel do jakichś oskarów, lwów, niedźwiedzi, norek, sebów i ch... jeden wie, co za szrot jeszcze jest rozdawany?

 • tegepe

  Oceniono 3 razy 3

  Polskie kompleksy rekompensuje się na festiwalach.

 • zuuuraw

  Oceniono 6 razy 2

  film skrajnie antykościelny, ale przede wszystkim, antypolski, więc ma duże szanse na sukces, szczególnie w USA

 • pollako

  Oceniono 10 razy 2

  Szkoda że świat poznaje Polskę prze takie filmy i dlatego polska ma opinie bogobojnego, zacofanego z starożytnego kraju w którym mieszkają dzicy niewolnicy.

 • bling.bling

  Oceniono 8 razy 2

  Oczy świata nie są zwrócone na nagrody filmowe Hollywood. Mniej patosu

 • szpung

  Oceniono 3 razy 1

  Malo mnie obchodzi co kto mysli o mojej wierze, to jest sila jedynej prawdziwej wiary, nas zupelnie nie obchodzi opinia na temat naszych swietosci. Wiara jest jednym z narzedzi poznania swiata tak samo jak dla pierwszego kanonika z Cambroodge ktory odkryl scisly niezywkly i tajemniczy zwiazek matematyki z fizyka stworzenia. Jest jeszcze jedno nas i naszgo Boganie mozna obrazic wszelkie proby mzemy jedynie skwitwac zdziwieniem i wzruszeniem ramion.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX