May the Fourth Be With You. Podcasty na święto "Gwiezdnych Wojen"

Opowieści o wydarzeniach, które miały miejsce dawno temu w odległej galaktyce od ponad 40 lat elektryzują publiczność. Dziś fani "Gwiezdnych Wojen" mają swoje święto. Polecamy podcasty z okazji May the Fourth Be With You.

4 maja przypada nieoficjalne święto fanów "Gwiezdnych Wojen". Wybrano właśnie ten dzień,  ponieważ wypowiadane zdanie „May the 4th be with You!” brzmi podobnie do „May the Force be with You!”, czyli "niech Moc będzie z tobą" – kultowego pozdrowienia rycerzy Jedi.

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie z 2019 roku to do tej pory ostatni film z kultowego cyklu. - Dużo plusów, ale i drobne zawody. Podsumowując: recenzja na plus - tak o dziele J.J. Abramsa mówili dr Aleksandra Przegalińska i Tomasz Stawiszyński.

"Zrobić coś, co będzie cię uwodziło przez kolejnych 20 lat, to naprawdę nie jest pstryknięcie palcami" - ten cytat z rozmowy o najnowszej części "Gwiezdnych wojen" brzmi dwuznacznie, bo równie dobrze może być zdaniem puentującym recenzję miażdżącą, ale i wyrazem zachwytu. Jak stało się w tym przypadku? Czy Jakub Demiańczuk i zaproszony do tej rozmowy krytyk filmowy, Rafał Pawłowski, ganią, czy chwalą? I za co? Z góry uprzedzamy: są spoilery.

Gościem Mikołaja Lizuta był Grzegorz Barański "Dakann", twórca serii Holocrom o Gwiezdnych Wojnach.  To kanał na YouTube poświęcony różnym zagadnieniom ze świata Gwiezdnych Wojen, zarówno z Legend, jak i Kanonu.

Dr Marek Kochan i dr Albert Jawłowski w rozmowie z Jarosławem Markiem Spychałą sprawdzili, jaki wpływ na świat ma kosmiczna saga George'a Lucasa.

"Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie" - czy to udany film? I skąd się wziął fenomen "Gwiezdnych Wojen"? Jak odczytywać polityczna aluzje? Zastanawiali się Agnieszka Lichnerowicz i Wojciech Orliński z "Gazety Wyborczej".

- Filmowa saga George'a Lucasa to kulturowy fenomen. Gdzie leży tajemnica jego popularności? W uniwersalnym micie, wokół którego zbudowana jest jego fabuła. "Ostatni Jedi" bliski jest wprawdzie literze całości, ale ducha w nim, moim zdaniem, brak - komentował Tomasz Stawiszyński.

"Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" to film, który spolaryzował publiczność. Dyskusja o tym filmie przerodziła się w prawdziwą internetową bitwę. Czy jej natężenie nie było przypadkiem sztucznie zwiększane przez obcy wywiad, żeby zdestabilizować amerykańskie społeczeństwo?

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM