Kina i teatry w czasie pandemii. Jak będą działać? Czy kupimy popcorn?

W związku z wdrożeniem czwartego etapu luzowania obostrzeń od 6 czerwca ponownie mogą otworzyć się m.in. kina, teatry i inne obiekty kultury. Jednak nie oznacza to całkowitego wycofania ograniczeń. Jak będą działać? Czy będzie można kupić popcorn?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Co zostanie otwarte w czwartym etapie luzowania obostrzeń
  • Kiedy zostaną otwarte kina i jak będą działać
  • Czy będzie można w kinie kupić popcorn i inne przekąski?

Koronawirus w Polsce. Kina i teatry - jak mogą działać?

W Polsce potwierdzono już niemal 30 tysięcy zachorowań na COVID-19, i choć zakażeń wciąż przybywa, rząd zdecydował o wprowadzeniu od początku czerwca kolejnego etapu luzowania obostrzeń. W maju otwarto już m.in. restauracje i salony kosmetyczne, ale część branż musiała jeszcze poczekać. Należy jednak pamiętać, że mimo przywracania do pracy kolejnych obiektów, SARS-CoV-2 dalej stanowi zagrożenie. Dlatego powinno się zachowywać dystans społeczny i stosować środki ostrożności w postaci płynów do dezynfekcji oraz maseczek (te dalej są obowiązkowe w niektórych miejscach).

W związku z wdrożeniem czwartego etapu luzowania obostrzeń od 6 czerwca ponownie otworzyć się mogą m.in. kina, teatry i inne obiekty kultury. Jednak nie oznacza to całkowitego wycofania ograniczeń, a ich klienci i właściciele muszą przestrzegać aktualizowanych na bieżąco zasad. Nowe wytyczne w związku z pandemią COVID-19 przygotowało Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia. 

Kina i teatry. Jak będą działać? Czy będzie można kupić popcorn?

Kina wracają do pracy po ponad trzech miesiącach postoju, a ich otwarcie wiąże się z poważnymi zmianami, do których każdy będzie musiał się przyzwyczaić. Jednocześnie otwarcie kin 6 czerwca, jak zaznaczał wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński, nie jest obowiązkowe i część obiektów dalej może być wyłączona z użytku. Trudno się temu dziwić, nie każde kino może być w stanie dostosować się do nowej sytuacji i zapewnić widzom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Sale kinowe będą mogły być wypełnione jedynie do połowy, a widzowie obejrzą filmy w maseczkach (lub innych osłonach nosa oraz ust) i z wolnymi miejscami po obu stronach fotela. Obowiązek ten nie dotyczy tylko domowników i osób, które uczestniczą w pokazie z dzieckiem poniżej 13. roku życia, z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie.

Pozostaje też jeszcze jeden aspekt wypadu do kina, a są nim przekąski. Czy będzie można kupić popcorn? Punkty gastronomiczne w kinach mogą zostać otwarte, ale należy spełnić kilka warunków: w strefie konsumpcji posiłków powinny być dostępne płyny do dezynfekcji, sprzedaż artykułów spożywczych (parzenie i podawanie kawy, nakładanie popcornu itp.) powinno być wykonywane tylko przez osoby pracujące przy artykułach spożywczych, a same strefy muszą być sprzątane i odkażane ze zwiększoną częstotliwością. Punkt z popcornem może więc być jak najbardziej otwarty, ale z racji, że na sali kinowej obowiązują maseczki, raczej trudno wyobrazić sobie chrupanie popcornu w trakcie filmu. Całość wytycznych można znaleźć tutaj.

TOK FM PREMIUM