Polski kandydat do Oscara: "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta

Film "Śniegu już nigdy nie będzie" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta będzie polskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego. Taką decyzję podjęła Komisja Oscarowa z Janem A.P. Kaczmarkiem na czele.

Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta "Śniegu już nigdy nie będzie" we wrześniu wystartuje w konkursie głównym festiwalu w Wenecji o Złotego Lwa. Jak podaje "Variety", to opowieść o mieszkającym w Polsce Ukraińcu, który - pracując jako masażysta - odwiedza aspirujących do klasy średniej mieszkańców podwarszawskich miejscowości i zostaje wtajemniczony w ich sprawy.

Na liście "kandydatów na kandydata" znalazło się siedem tytułów. Poza wyłonionym przez komisję obrazem "Śniegu już nigdy nie będzie" były to m.in. "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy i "25 lat niewinności Tomka Komendy" Jana Holoubka. 

Polskiego kandydata do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej wyłoniła 6-osobowa Komisja Oscarowa w składzie: kompozytor Jan A.P. Kaczmarek (przewodniczący), dyrektor PISF Radosław Śmigulski, producent Leszek Bodzak, reżyser Dorota Kobiela, operator Łukasz Żal oraz szefowa działu produkcji filmowej i rozwoju projektów filmowych PISF Małgorzata Szczepkowska-Kalemba. 

Szansę na zgłoszenie do oscarowego wyścigu miały również:

"Sala samobójców. Hejter" to nowy film Jana Komasy, twórcy nominowanego w czasie poprzedniej edycji nagród "Bożego Ciała". Komasa opowiada o pochodzącym z biednej rodziny studencie prawa, który zostaje wyrzucony z uczelni i zataja ten fakt przed pomagającymi mu finansowo zamożnymi znajomymi. Kłamstwo wychodzi w końcu na jaw, znajomi tracą zaufanie do chłopaka, a on postanawia się na nich zemścić. Kiedy dostaje pracę w agencji reklamowej i zyskuje dostęp do najnowszego sprzętu, zaczyna ich podsłuchiwać.

"Sweat" Magnusa von Horna znalazł się, z kolei, w oficjalnej selekcji festiwalu Cannes 2020. Film ukazuje kilka dni z życia "motywatorki fitness", której pomimo celebryckiego statusu brakuje prawdziwej bliskości.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, którego głównym bohaterem jest młody mężczyzna niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa.

Pełnometrażowa animacja Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta" miała światową premierę w lutym podczas festiwalu w Berlinie. Jak czytamy na stronie Krakowskiej Fundacji Filmowej obraz Wilczyńskiego to "autobiograficzna impresja, reminiscencja obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi".

Pozostałe produkcje to: "Supernova" Bartosza Kruhlika, która w w Gdyni przyniosła twórcy nagrodę za najlepszy debiut oraz "Klecha" Jacka Gwizdały - film o działalności ks. Romana Kotlarza.

93. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 25 kwietnia 2021 r. Nominacje zostaną ogłoszone 15 marca.

DOSTĘP PREMIUM