Reżyser Krzysztof Warlikowski odbierze Złotego Lwa Biennale di Venezia 2021

Rada Dyrektorów Biennale w Wenecji przyznała Złotego Lwa za całokształt twórczoci w dziedzinie teatru polskiemu reżyserowi teatralnemu i operowemu Krzysztofowi Warlikowskiemu. Uroczystoć wręczenia nagrody artycie zaplanowano w lipcu, podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji.

W komunikacie biura prasowego Biennale di Venezia przypomniano, że Krzysztof Warlikowski jest polskim reżyserem, "emblematyczną postacią teatru postkomunistycznego, który odcisnął swoje piętno na międzynarodowej scenie, tworząc niezapomniane wizje".

Złotego Lwa w dziedzinie teatru "za całokształt twórczości" Rada Dyrektorów Biennale przyznała polskiemu reżyserowi na wniosek Stefana Ricciego i Gianniego Forte, którzy kierują częścią teatralną weneckiego festiwalu.

"Od ponad dwudziestu lat Krzysztof Warlikowski - zgodnie z wewnętrzną motywacją - jest orędownikiem głębokiej odnowy europejskiego języka teatralnego. Korzystając z odniesień do kinematografii, oryginalnie posługując się wideo i wymyślając nowe formy widowiska - chce przywrócenia więzi pomiędzy spektaklem a publicznością" - napisano w uzasadnieniu przesłanym PAP przez biuro prasowe Biennale di Venezia. "Warlikowski zachęca widza, by rozdarł papierowe tło swojego życia i odkrył to, co tak naprawdę za nim się skrywa" - podkreślono.

Przypomniano, że Warlikowski "jest obecny na najważniejszych festiwalach na całym świecie - od Europy po obie Ameryki", a jego "liryczne przedstawienia operowe są obecne w najważniejszych teatrach operowych - od Paryża przez Londyn do Salzburga".

Podkreślono, że Krzysztof Warlikowski jest "wolnym artystą (...), który rozbija skorupę rzeczy, dotykając sumień; która dociera do trzewi bólu i ironicznie kwestionuje dwuznaczności zarówno historii - zarówno tej pisanej przez wielkie "H", jak i tych związanych z naszą indywidualną egzystencją". Zaznaczono, że reżyser "oferuje nam wizję społeczeństwa zagrożonego radykalnymi zmianami (...), podkreślając przemoc w relacjach społecznych i rodzinnych oraz pilną potrzebę uczucia, czystego i prostego pragnienia miłości".

Uroczystość wręczenia nagrody zaplanowano podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji, który odbędzie od 2 do 11 lipca.

Krzysztof Warlikowski jest obecnie dyrektorem artystycznym Nowego Teatru w Warszawie.

Jak przypomniano w informacji biura prasowego Biennale di Venezia w poprzednich latach Złote Lwy "za całokształt twórczości dla teatru" otrzymali: Ferruccio Soleri (2006), Ariane Mnouchkine (2007), Roger Assaf (2008), Irene Papas (2009), Thomas Ostermeier (2011), Luca Ronconi (2012), Romeo Castellucci (2013), Jan Lauwers (2014), Christoph Marthaler (2015), Declan Donnellan (2016), Katrin Brack (2017), Antonio Rezza i Flavia Mastrella (2018), Jens Hillje (2019) i Franco Visioli (2020).

TOK FM PREMIUM