Reżyser Krzysztof Warlikowski odbierze Złotego Lwa Biennale di Venezia 2021
W komunikacie biura prasowego Biennale di Venezia przypomniano, że Krzysztof Warlikowski jest polskim reżyserem, "emblematyczną postacią teatru postkomunistycznego, który odcisnął swoje piętno na międzynarodowej scenie, tworząc niezapomniane wizje".
Złotego Lwa w dziedzinie teatru "za całokształt twórczości" Rada Dyrektorów Biennale przyznała polskiemu reżyserowi na wniosek Stefana Ricciego i Gianniego Forte, którzy kierują częścią teatralną weneckiego festiwalu.
"Od ponad dwudziestu lat Krzysztof Warlikowski - zgodnie z wewnętrzną motywacją - jest orędownikiem głębokiej odnowy europejskiego języka teatralnego. Korzystając z odniesień do kinematografii, oryginalnie posługując się wideo i wymyślając nowe formy widowiska - chce przywrócenia więzi pomiędzy spektaklem a publicznością" - napisano w uzasadnieniu przesłanym PAP przez biuro prasowe Biennale di Venezia. "Warlikowski zachęca widza, by rozdarł papierowe tło swojego życia i odkrył to, co tak naprawdę za nim się skrywa" - podkreślono.
Przypomniano, że Warlikowski "jest obecny na najważniejszych festiwalach na całym świecie - od Europy po obie Ameryki", a jego "liryczne przedstawienia operowe są obecne w najważniejszych teatrach operowych - od Paryża przez Londyn do Salzburga".
Podkreślono, że Krzysztof Warlikowski jest "wolnym artystą (...), który rozbija skorupę rzeczy, dotykając sumień; która dociera do trzewi bólu i ironicznie kwestionuje dwuznaczności zarówno historii - zarówno tej pisanej przez wielkie "H", jak i tych związanych z naszą indywidualną egzystencją". Zaznaczono, że reżyser "oferuje nam wizję społeczeństwa zagrożonego radykalnymi zmianami (...), podkreślając przemoc w relacjach społecznych i rodzinnych oraz pilną potrzebę uczucia, czystego i prostego pragnienia miłości".
Uroczystość wręczenia nagrody zaplanowano podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji, który odbędzie od 2 do 11 lipca.
Krzysztof Warlikowski jest obecnie dyrektorem artystycznym Nowego Teatru w Warszawie.
Jak przypomniano w informacji biura prasowego Biennale di Venezia w poprzednich latach Złote Lwy "za całokształt twórczości dla teatru" otrzymali: Ferruccio Soleri (2006), Ariane Mnouchkine (2007), Roger Assaf (2008), Irene Papas (2009), Thomas Ostermeier (2011), Luca Ronconi (2012), Romeo Castellucci (2013), Jan Lauwers (2014), Christoph Marthaler (2015), Declan Donnellan (2016), Katrin Brack (2017), Antonio Rezza i Flavia Mastrella (2018), Jens Hillje (2019) i Franco Visioli (2020).
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
-
Szef Lasów Państwowych rusza na "wielką batalię wyborczą" z rządem. "Władza próbuje prywatyzować państwo"
-
Koniec protestu osób z niepełnosprawnościami. Posłanka Hartwich przekazała, kiedy opuszczą Sejm
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
PiS plus Konfederacja równa się kolejny rząd? "Ona będzie Solidarną Polską do kwadratu"
- Putin słaby jak nigdy? Ekspert przekonany. "On co rano kombinuje, kto go dzisiaj chce zaciukać"
- "Babciowe". Donald Tusk obiecuje nowe świadczenie. "Nikt na tym nie traci"
- Robert Lewandowski o "aferze premiowej". Zaskoczył kibiców
- Ktoś odważy się aresztować Putina? Na pewno nie Węgry. "Sygnał dla świata"
- Miesiączka, podpaski, tampony - przestań się wreszcie wstydzić! Czy urlop menstruacyjny jest możliwy w Polsce