Na co wybrać się do kina? Najciekawsze premiery i pokazy

Od piątku znów można odwiedzać kina studyjne. Które filmy warto zobaczyć? Na co wybrać się do kina? O tym opowiedziała Ewelina Leszczyńska z portalu Filmweb.
Zobacz wideo

Zmiany w obostrzeniach epidemicznych pozwoliły otworzyć kina od 12 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym. Na razie na okres próbny, którego ewentualne przedłużenie zależeć będzie od dalszego rozwoju epidemii w kraju. Otworzyły się jedynie kina studyjne. - Jestem bardzo podekscytowany tym, że chociaż przez chwilę można doświadczyć tych wrażeń kinowych - mówił tokfm.pl jeden z widzów przed kinem "Muranów". - W końcu mogę zobaczyć film nie na swojej kanapie. Szczerze mówiąc wybrałam pierwszy film, który był dostępny. Na pewno będę zadowolona. To ogromna ulga - ekscytowała się inna z mieszkanek Warszawy. 

Szefowie multipleksów tłumaczą, że nie mieli dość czasu, żeby przygotować otwarcie, brakuje też hitowych premier, których multipleksy potrzebują. Na szczęście w kinach studyjnych nie brakuje ciekawych propozycji. Na co się wybrać? O tym w podcaście "Pojekcje" opowiedziała Ewelina Leszczyńska z portalu Filmweb. 

Premiery kinowe - na co wybrać się do kina?

Sound of Metal  (12.02)

Ten cieszący się entuzjastycznymi recenzjami dramat opowiada historię perkusisty, który z dnia na dzień zaczyna tracić słuch - w tej roli chwalony przez krytyków za swój występ Riz Ahmed. Reżyser Darius Maruder dał się wcześniej poznać m.in. jako scenarzysta świetnego "Drugiego oblicza" z Ryanem Goslingiem, Bradleyem Cooperem i Evą Mendes w rolach głównych.

 

Palm Springs  (12.02)

Palm Springs to doceniona przez krytyków i publiczność komedia romantyczna opowiadająca historię dwojga gości weselnych, którzy zostaje uwięzieni w pętli czasowej - przeżywają ciągle ten sam dzień od nowa. Recenzenci chwalą aktorstwo i udane odświeżenie znanej formuły, którą wypracował "Dzień świstaka" z Billem Murrayem. W roli głównej wystąpił znany m.in. z Brooklyn 9-9 komik Andy Samberg. Film jest nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepsza komedia/musical.

 

Czarownica miłości  (12.02)

Formalnie nawiązujący do przeszłości, ale ze współczesnym przekazem. "Czarownica miłości" wygląda jak horror nakręcony na przełomie lat 60 i 70 i opowiada o czarownicy, która przyjeżdża do małego miasteczka, w którym przy pomocy czarów szuka miłości. Reżyserka Anna Biller odwołuje się do motywów znanych z kina eksploatacji, ale używa ich do nadania filmowi feministycznej wymowy.

 

Młoda.Obiecująca.Kobieta (05.03)

Promising Young Woman opisywany jest jako thriller komediowy. To debiut reżyserski Emerald Fennell, która jest też autorką scenariusza. O roli Carey Mulligan mówi się, że to najlepsza w jej karierze. Film został uznany za jedną z dziesięciu najlepszych produkcji roku przez National Board of Review i otrzymał cztery nominacje do Złotych Globów, w tym dla najlepszego filmu. Opowiada o kobiecie, która szuka zemsty z powodu tragicznych wydarzeń z przeszłości. Film dotyka tematu systemowej przemocy w stosunku do kobiet.

 

Zabij to i wyjedź z tego miasta (12.02)

Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” powstawała 14 lat. Opowiada o przeszłości kraju, przyjaźni i rodzinie – to wspomnienie dzieciństwa w PRL i dorastania w czasie transformacji ustrojowej.

Film miał premierę na Berlinale i wyróżniony został na festiwalu w Annency. Wyróżnia się obsadą i ścieżką dźwiękową. Głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Bardzo ważną częścią tej produkcji jest też muzyka Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout.

 

Helmut Newton. Piękno i bestia - (pokazy specjalne od 12.02)

Niemiecki film dokumentalny, w którym bohaterki kultowych portretów Helmuta Newtona przedstawiają własną interpretację życia i twórczości kontrowersyjnego fotografa. Głos zabierają m.in. Charlotte Rampling, Isabella Rossellini i Catherine Deneuve.

 

DOSTĘP PREMIUM