Złote Globy. "Nomadland" i "The Crown" największymi wygranymi

"Nomadland" i "Kolejny film o Boracie" - to najwięksi zwycięzcy kategorii filmowych tegorocznych 78. Złotych Globów. W kategoriach telewizyjnych triumfowały seriale: "Gambit królowej", "Shitt's Creek" i "The Crown".

"Nomadland" został uznany za najlepszy film dramatyczny, a jego reżyserka Chloe Zhao dostała nagrodę za reżyserię. Z kolei za "Kolejny film o Boracie" wyróżnienie dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu otrzymał Sacha Baron Cohen. Obraz ten został uznany również za najlepszy w kategorii musical lub komedia. 

Za najlepszy scenariusz uhonorowany został Aaron Sorkin za "Proces Siódemki z Chicago". Wyróżnienie dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym zdobyła Andra Day za rolę w filmie "The United States vs. Billie Holiday". Chadwick Boseman został uznany pośmiertnie najlepszym aktorem dramatycznym za rolę w obrazie "Ma Rainey: Matka bluesa".

 

W kategorii produkcji serialowej za najlepszy obraz uznano "The Crown". Triumfowali też grający główne role aktorzy. Grająca księżną Dianę Emma Corin została uhonorowana statuetką jako najlepsza aktorka w serialu dramatycznym, a kreacja odtwarzającej postać premier Margaret Thatcher Gillian Anderson została uznana za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową w serialu dramatycznym. Grający księcia Karola Josh O'Connor otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym.

Nagrodę za najlepszy film telewizyjny lub miniserial otrzymał "Gambit królowej", w którym wystąpił polski aktor Marcin Dorociński w roli Vasily'a Borgova. Za najlepszą pierwszoplanową rolę w tej kategorii produkcji wyróżniono grającą w nim główną rolę Anyę Taylor-Joy.

Catherin O'Hara została uznana za najlepszą aktorkę w serialu komediowym lub musicalu, doceniono ją za kreację w serialu "Schitt's Creek". Najlepszym aktorem w filmie telewizyjnym lub miniserialu został Mark Ruffalo za film "To wiem na pewno". Nagrodę dla najlepszego aktora w serialu komediowym lub musicalu odebrał Jason Sudeikis grający w "Ted Lasso".

Daniel Kaluuya otrzymał statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego w filmie dramatycznym za rolę w "Judas and the Black Messiah". Za najlepszego aktora drugoplanowego w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym uznano Johna Boyega, który wystapił w serialu "Mały Topór". Byli to pierwsi afroamerykańscy artyści, których wyróżniono w tych kateogriach.

Jodie Foster zdobyła nagrodę dla najlepszej drugoplanowej aktorki w filmie dramatycznym, wystąpiła w obrazie "Mauretańczyk".

Nagrodę za całokształt twórczości otrzymała Jane Fonda.

Ze względu na pandemię koronawirusa gala wręczenia nagród odbyła się wirtualnie. Większość zwycięzców uczestniczyła w gali ze swoich domów.

Złote Globy to jedne z najważniejszych wyróżnień w świecie filmu i telewizji. Są przyznawane od ponad siedemdziesięciu lat.

TOK FM PREMIUM