Oscary 2021. Dariusz Wolski z nominacją za najlepsze zdjęcia

Dariusz Wolski został nominowany do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia za "News of the World".
Zobacz wideo

W poniedziałek poznaliśmy nominacje do tegorocznych Oscarów. Jednym z nominowanych jest Polak Dariusz Wolski. Został on wyróżniony w kategorii najlepsze zdjęcia za film "News of the World".

Dariusz Wolski jest polskim operatorem filmowym, który mieszka i pracuje w Los Angeles. Studiował w łódzkiej szkole filmowej, której nie ukończył. Po przybyciu do Nowego Jorku w 1979 roku, pracował m.in. przy filmach dokumentalnych. Przełom w jego karierze nastąpił, kiedy zastąpił operatora filmu "Heart". Po zakończeniu pracy na planie tego filmu, Wolski przeniósł się do Los Angeles, gdzie współpracował przy produkcji wideoklipów. Ma na swoim koncie ponad 100 teledysków, w tym klipy takich gwiazd jak Paula Abdul, David Bowie, Elton John, Neil Young, Aerosmith czy Sting.

Był następnie autorem zdjęć do filmów wyprodukowanych przez Rogera Cormana: "Nightfall" i "Land of little Rain". Wolski jest w Stanach Zjednoczonych cenionym operatorem, czego wyrazem jest praca przy superprodukcjach takich jak filmowa saga "Piraci z Karaibów".

Film "News od the World" ("Nowiny ze świata"), za którą otrzymał nominację to opowieść o wędrującym od miasta do miasta i dzielącym się z ludźmi nowinami weteranie wojny secesyjnej (w tej roli Tom Hanks), który rusza w niebezpieczną podróż przez Teksas, by doprowadzić sierotę do nowego domu.

Oscary 2021. Kto został nominowany?

Obok Wolskiego do Oscara za najlepsze zdjęcia nominowano Joshuę Jamesa Richardsa ("Nomadland"), Erika Messerschmidta ("Mank"), Phedona Papamichaela ("Proces Siódemki z Chicago") oraz Seana Bobbitta ("Judas And The Black Messiah").

Szansę na Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa mają Viola Davis ("Ma Rainey: Matka Bluesa"), Andra Day ("The United States vs. Billie Holiday"), Vanessa Kirby ("Cząstki kobiety"), Frances McDormand ("Nomadland") oraz Carey Mulligan ("Obiecująca. Młoda. Kobieta").

Najlepszym aktorem pierwszoplanowym może okazać się Gary Oldman ("Mank"), Chadwick Boseman ("Ma Rainey: Matka Bluesa"), Riz Ahmed ("Sound of Metal"), Anthony Hopkins ("Ojciec") lub Steven Yeun ("Minari").

Wcześniej spekulowano, że na nominację w kategorii najlepszy film międzynarodowy ma "Szarlatan" Agnieszki Holland. Wyróżnienia jednak nie otrzymał. 

Oscary 2021. Kiedy poznamy laureatów?

Laureatów Oscarów - najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej - poznamy 25 kwietnia. W tym roku statuetki zostaną wręczone po raz 93.

 

DOSTĘP PREMIUM