Oscary 2021 rozdane. "Nomadland" najlepszym filmem. "To wspaniały moment pokazujący siłę kobiet w Hollywood"

93. gala rozdania Oscarów za nami. O wielkich wygranych i największych zaskoczeniach w TOK FM opowiadał dr Michał Oleszczyk.
Zobacz wideo

"Nomadland" otrzymał statuetkę w kategorii najlepszy film, a jego reżyserka Chloe Zhao została nagrodzona za reżyserię. Oscary otrzymali też m.in.: Frances McDormand - najlepsza aktorka "Nomadland), Anthony Hopkins - najlepszy aktor ("Ojciec") czy  "Na rauszu" Thomasa Vinterberga - jako najlepszy film międzynarodowy. 

Rozdanie Oscarów komentował w TOK dr Michał Oleszczyk, filmoznawca i krytyk filmowy. Zwrócił uwagę m.in. na statuetkę dla Chloe Zhao (nagrodzonej za reżyserię). - To zdecydowanie historyczne zwycięstwo. Już dekada upłynęła od ostatniego Oscara dla kobiety reżyserki - powiedział. - Chloe Zhao to reżyserka chińska, ale wykształcona częściowo na Zachodzie, łącząca w sobie wiele kulturowych wpływów i wchodząca też do hollywoodzkiego mainstream'u, bo przygotowująca swój film dla Marvela. A zatem niedługo będziemy oglądać jej bardzo wysoko budżetową produkcję - dodał ekspert.

Pytany o największe zaskoczenie, wskazał statuetkę dla Hopkinsa jako najlepszego aktora (za rolę w "Ojcu" Floriana Zellera). - Na pewno będzie to szeroko komentowane - stwierdził Oleszczyk. Wskazywał, że spodziewano się, iż statuetkę w tej kategorii otrzyma pośmiertnie Chadwick Boseman. Zwłaszcza, że przyznanie Oscara dla najlepszego aktora przesunięto na sam koniec ceremonii (zawsze na końcu przyznaje się nagrodę dla najlepszego filmu). - Dlatego zwycięstwo Hopkinsa jest zaskoczeniem i trochę zepsuło ten wydźwięk, który miał się na końcu pojawić - ocenił gość Piotra Maślaka. 

"Nomadland" najlepszym filmem

Najlepszą aktorką została Frances McDormand  za rolę w filmie "Nomadland". To jej trzeci Oscar, wcześniej została wyróżniona za role w filmach "Fargo" oraz "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri".

Oleszczyk przyznał, że nie jest zaskoczony. Co ważne McDormand tego wieczora otrzymała również Oscara za produkcję "Nomadlandu". - To wspaniały moment pokazujący na siłę kobiet w Hollywood - powiedział. 

Film Chloe Zhao od początku, jak podkreślił, był uznawany za faworyta. - Zwyciężył na festiwalu w Wenecji i po drodze zebrał jeszcze cały łańcuszek różnych ważnych nagród - dodał gość Pierwszego Śniadania w TOK-u.

"Nomadland" to historia o wykluczeniu ekonomicznym. - O takiej zapomnianej Ameryce ludzi, którzy koczują, podróżują i są już niepotrzebni, wyrzuceni przez system. Wśród nich jest Frances McDormand - mówił ekspert.

Oscary 2021. Dariusz Wolski bez statuetki

Statuetki nie otrzymał Dariusz Wolski. Polak od lat mieszkający w USA miał szansę na Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia - jest autorem zdjęć do filmu "Nowiny ze świata" Paula Greengrassa z Tomem Hanksem w roli głównej. Ostatecznie zwyciężył Erik Messerschmidt nagrodzony za zdjęcia do "Mank".

Z uwagi na pandemię i związane z nią obostrzenia ceremonia rozdania Oscarów została przesunięta z lutego na kwiecień. Odbyła się w zmienionej formule: równolegle w Dolby Theatre i na dworcu kolejowym Union Station w Los Angeles, a także w Londynie i Paryżu.

DOSTĘP PREMIUM