Szachistka pozywa Netflixa. Twierdzi, że w "Gambicie królowej" ją upokorzono

"Gambit królowej" umniejsza moje dokonania przed wielomilionową widownią - twierdzi gruzińska arcymistrzyni szachów i pozywa Netflixa. Domaga się pokaźnego odszkodowania.
Zobacz wideo

Jak informuje portal wyborcza.pl w jednym z sądów w Los Angeles został złożony pozew przeciwko Netflixowi. Słynna szachistka Nona Gaprindaszwili domaga się od cyfrowego giganta "wielomilionowego" (konkretna suma nie pada-red.) odszkodowania za zbagatelizowanie jej osiągnięć w serialu "Gambit królowej". - Usiłowali stworzyć fikcyjną bohaterkę, która przetarła szlaki innym kobietom, a tymczasem ja już dawno to zrobiłam i zainspirowałam przyszłe pokolenia – twierdzi Gaprindaszwili.

W jednym z odcinków serialu gruzińska arcymistrzyni jest wspomniana jako ta, który "nigdy nie zmierzyła się z mężczyzną". Jednak Gaprindaszwili robiła to wielokrotnie i z tych starć wychodziła niejednokrotnie zwycięsko. Wyborcza.pl cytuje stanowisko Netflixa, który twierdzi, że pozew jest bezzasadny i chce to udowodnić w sądzie.  

"Gambit królowej" to jeden z najpopularniejszych seriali Netflixa ostatnich lat. Opowiada o sierocie Beth Harmon, która okazuje się genialną szachistką. Sukces okazuje się przytłaczający, podobnie jak samotność i problemy z alkoholem. Scenariusz powstał na podstawie książki Waltera Tevisa. Produkcja została nagrodzona dwoma Złotymi Globami i jest wielkim faworytem do nagród Emmy.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM