"Belle", czyli wielowymiarowa opowieść dla dzieci dorastających w świecie nowych technologii

"Belle", najnowszy film mistrza kina familijnego - Mamoru Hosody , to efektowna mieszanka klasycznej opowieści o "Pięknej i Bestii" i post cyberpunkowych motywów.

W podcaście "Projekcje" o urzekającym pięknem obrazów filmie "Belle" rozmawiają Piotr Kubica i dr Agnieszka Kiejziewicz, znawczyni kultury japońskiej. - Film Hosody "Belle" zaskakuje wizualnie. Hosoda kolejny raz przekracza siebie. On ma takie ciągoty do tworzenia kolorowych miast, świateł, ale tutaj jako widzowie od razu w pierwszych scenach zostajemy zderzeni z tym pięknym wirtualnym światem - mówi ekspertka. 

Jak podkreślają rozmówcy podcastu, w "Belle" poruszonych jest wiele tematów społecznych. Bohaterka mierzy się z poważnymi tematami takimi jak przemoc w rodzinie, dręczenie w szkole, poczucie wyobcowania młodych ludzi. Film Hosody stanowi też odniesienie do baśni "Piękna i Bestia". - Mamy tu pewną zmyłkę. Znając historię, spodziewamy się, że film będzie o czymś, a potem okazuje się, że ta Bestia jest czymś zupełnie innym - mówił Piotr Kubica. - Tak, cyber-Piękna i cyber-Bestia - zgodziła się dr Agnieszka Kiejziewicz. 

Posłuchaj całej rozmowy: 

Film miał swoją światową premierę na jednym z najważniejszych festiwali filmowych na świecie – MFF w Cannes, gdzie otrzymał 14-minutową owację. Pokazywany był również na festiwalu Kino Dzieci.

 

DOSTĘP PREMIUM