Sidney Poitier nie żyje. Zdobywca Oscara zmarł w wieku 94 lat

Sidney Poitier nie żyje. O śmierci wybitnego aktora - pierwszego czarnoskórego laureata Oscara za rolę pierwszoplanową - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Bahamów.

Sidney Poitier zmarł w wieku 94 lat. Aktor urodził się na Florydzie, ale dzieciństwo spędził na Bahamach. Karierę zaczął w teatrach Nowego Jorku. W kinie zadebiutował na początku lat 50.

Jak przypomina Reuter, aktor zmagał się z biedą, brakami w wykształceniu i uprzedzeniami, by stać się jednym z pierwszych czarnych aktorów, którzy byli znani i akceptowani przez szeroką publiczność jako odtwórcy głównych ról.

W 1958 roku Sidney Poitier zdobył pierwszą nominację do Oscara, za rolę w filmie "Ucieczka w kajdanach". Najbardziej prestiżową nagrodę filmową zdobył sześć lat później. Poitier był pierwszym czarnoskórym aktorem, którego nagrodzono Oscarem za pierwszoplanową rolę - w filmie "Polne lilie". Aktor występował też m.in. w nagrodzonym Oscarem filmie "W upalną noc". Dzieło zdobyło Oscara.

Sidney Poitier w 2002 roku otrzymał Oscara za całokształt dokonań artystycznych. Przez prezydenta Baracka Obamy wyróżniony został Medalem Wolności.

"Straciliśmy ikonę, bohatera, mentora, bojownika i skarb narodowy" - przekazał wicepremier Bahamów Chester Cooper. Nie podał przyczyny śmierci wybitnego aktora.

DOSTĘP PREMIUM