Oscary 2022: nominacje. Gdzie obejrzeć oscarowe tytuły? Sprawdziliśmy dla Was

Za nami nominacje do Oscarów 2022. Naszą dumą jest oczywiście "Sukienka" Tadeusza Łysiaka oraz West Side Story, którego operatorem jest Janusz Kamiński. Ale lista nominowanych tytułów jest znacznie dłuższa. Znasz wszystkie filmy oscarowe? Sprawdź gdzie obejrzeć je w najbliższym czasie

Znamy już tytuły filmów nominowanych w tym roku do Oscarów – najbardziej znanej na świecie nagrody filmowej przyznawanej co roku przez Amerykańską Akademię Filmową. Zwycięzców Oscarów 2022 poznamy już w nocy z 27 na 28 marca, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. 

Oscary 2022. Nominowane tytuły. Co mówią o nich znawcy?

Jak powiedział w rozmowie z PAP krytyk filmowy Sebastian Smoliński, tegoroczne nominacje do Oscarów 2022 nie przyniosły wielu zaskoczeń, a jedną z najmocniejszych kategorii jest główna rola męska:

- Myślę, że dużo emocji gromadzi się wokół tej nominacji. Różni buchmacherzy, znawcy przewidują pojedynek między Denzelem Washingtonem a Willem Smithem, chociaż wszyscy w tej kategorii dobrze się przedstawiają  - mówił.

Sebastian Smoliński uważa, iż jednym z najciekawszych i najbardziej wpisujących się w estetykę oscarową produkcji jest "King Richard" z Willem Smithem. Według krytyka zaskoczeniem jest pojawienie się na liście nominacji do Oscarów 2022 "Drive my car" – japońskiego filmu Ryusuke Hamaguchi, który otrzymał nominację nie tylko dla filmu nieanglojęzycznego, ale również w głównej kategorii. Smoliński zwrócił również uwagę, iż tegoroczne nominacje dostały bardzo widowiskowe produkcje takie jak "Diuna" Denisa Villeneuve, "Belfast" Kennetha Branagha, "Zaułek koszmarów" Guillermo del Toro oraz "West Side Story" Stevena Spielberga. 

Wśród nominacji nie zabrakło polskich nazwisk. Janusz Kamiński otrzymał nominację do Oscarów 2022 za najlepsze zdjęcia do wspomnianego wyżej filmu "West Side Story". Polski operator filmowy ma już w swoim dorobku dwie oscarowe statuetki - za "Listę Schindlera" (1994) oraz "Szeregowca Ryana" (1999).

W kategorii najlepszy krótkometrażowy film autorski nominację otrzymała z kolei "Sukienka" – film krótkometrażowy Tadeusza Łysiaka. Zrealizowana przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej produkcja jest historią granej przez Annę Dzieduszycką młodej pracownicy motelu, która z powodu niskiego wzrostu doświadcza odrzucenia ze strony mężczyzn.

Filmy oscarowe: gdzie można je obejrzeć? Pięć z nich już jest w kinach. Sporo też obejrzysz w domu

Jeśli chodzi o polskie nominacje, to w wybranych kinach zobaczyć obecnie można "West Side Story" Stevena Spielberga ze zdjęciami nominowanego do statuetki Janusza Kamińskiego. "Sukienka" Tadeusza Łysiaka została zamieszczona na YouTube, lecz jest chwilowo niedostępna.

Filmy nominowane do Oscarów 2022 , które można zobaczyć w wybranych kinach, to poza "West Side Story": "Spider-man: bez drogi do domu", "Oczy Tammy Faye", "Nasze magiczne Encanto", "Zaułek koszmarów" i "Licorice Pizza", opisany szeroko w serwisie Filmweb. 

Zbliżają się również premiery kinowe kilku innych oscarowych produkcji. Już 18 lutego odbędzie się premiera "Matek równoległych", 25 lutego 2022 r. do kin trafi "Belfast", 11 marca "Drive my car" i "Najgorszy człowiek na świecie", 4 marca "Córka", a 18 marca – obraz o tytule "Przeżyć".

Wiele filmów nominowanych do Oscarów 2022 można obejrzeć bez wychodzenia z domu. W sieci dostępne są m.in. "Nie patrz w górę", "Tick, tick...Boom", "To była ręka Boga", "Mitchellowie kontra Maszyny" i "Psie Pazury" (wszystkie dostępne na Netflix), a także "King Richard" (można oglądać dzięki HBO GO), "Diuna", którą do niedawna można było zobaczyć w polskich kinach, "Four good days", "Nie czas umierać" oraz "Free Guy" (platforma Chilli).  "Tragedię Makbeta" i "CODA" - ten film  obejrzymy z kolei w Aplle TV+, a "Lusy i Desi" na Amazon Prime Video.

TOK FM PREMIUM