Oscary 2022. Janusz Kamiński z nominacją za "West Side Story" za najlepsze zdjęcia. Dorobek operatora

Janusz Kamiński, autor zdjęć do "West Side Story": "Jestem szczęśliwy, że zrobiłem film i dostałem nominację. Na koniec to i tak ludzie zinterpretują to, co zrobiłem".

Janusz Kamiński otrzymał we wtorek (08.02.2022) nominację do Oscarów 2022 za najlepsze zdjęcia, które wykonał do filmu "West Side Story" w reżyserii Stevena Spielberga. Polski operator ma już w swoim dorobku dwa Oscary - za "Listę Schindlera" (1994) i "Szeregowca Ryana" (1999).

Co mówi Janusz Kamiński o swojej nominacji?

- Cieszę się, ale trzeciego [Oscara – przyp. red.] mi nie trzeba. Są młodsi i może to oni dostaną te nagrody. Wystarczy mi nominacja. Jestem szczęśliwy, że zrobiłem film i dostałem nominację. Na koniec to i tak ludzie zinterpretują to, co zrobiłem – powiedział w rozmowie z TOK FM.

Oprócz Janusza Kamińskiego, o nagrodę Akademii Filmowej w tej samej kategorii zawalczą Greig Fraser ("Diuna"), Dan Laustsen ("Zaułek koszmarów"), Ari Wegner ("Psie pazury"), a także Bruno Delbonnel ("Tragedia Makbeta").

West Side Story. Druga po latach ekranizacja broadwayowskiej historii miłosnej

"West Side Story" Stevena Spielberga ze zdjęciami Janusza Kamińskiego jest już drugą ekranizacją słynnego broadwayowskiego musicalu, który powstał 1957 r. Do pierwszej ekranizacji doszło w 1961, a jej autorami byli Robert Wise i Jerome Robbins.

"West Side Story" to pierwszy musical w dorobku Stevena Spielberga. Akcja toczy się w latach 50. ubiegłego wieku. Głównym bohaterem historii jest Bernardo, przywódca portorykańskiego gangu Sharksów walczącego z gangiem Jetsów, złożonego z białych Amerykanów. Na czele Jetsów stoi Riff, którego przyjaciel Tony zakochuje się w Marii – siostrze Bernarda. Miłość ta ostatecznie prowadzi do tragedii. 

Gdzie obejrzeć nominowane do Oscara "West Side Story"?

Musical "West Side Story" w reżyserii Stevena Spielberga, ze zdjęciami Janusza Kamińskiego miał swoją polską premierę na srebrnym ekranie  w grudniu ubiegłego roku (10.12.2021). Produkcję można obecnie zobaczyć w kinach w całym kraju.

"West Side Story" pojawi się też wkrótce (2.03.2022) na wybranych platformach internetowych, takich jak Disney+ oraz HBO Max.

Janusz Kamiński: od operatora zdjęć do reżysera

Janusz Kamiński urodził się w dolnośląskich Ziębicach w 1959 roku. W 1980 r. wyjechał do Grecji I stamtąd obserwował trudne wydarzenia, jakie zaczęły się w Polsce. Postanowił nie wracać i dostał azyl polityczny w Austrii.  Na początku 1981 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Wkrótce rozpoczął studia na Columbia College (Wydział Filmu i Sztuk Pięknych) w Chicago, a następnie wyjechał do Los Angeles. Tam zrobił zdjęcia do "Dzikiego kwiatu" w reżyserii Diane Keaton. Produkcję zobaczył Steven Spielberg i zdecydował się na współpracę z polskim operatorem. Zaprosił go do "Listy Schindlera". 

Steven Spielberg i Janusz Kamiński zaczęli współpracować ze sobą na stałe. Zrealizowali wspólnie m.in. "Terminal", "Złap mnie, jeśli potrafisz" i "Wojnę światów". W postprodukcji znajduje się właśnie kolejny obraz zrealizowany razem ze Spielbergiem - "The Fabelmans", który jest na wpół biograficzną historią o dorastaniu amerykańskiego reżysera w Arizonie. Premiera filmu będzie miała miejsce w tym roku. 

W 2000 roku Janusz Kamiński zadebiutował jako reżyser i zrealizował film "Zagubione dusze", w którym wystąpiła Winona Ryder. Kilka lat później nakręcił też polski film "Hania".

Oscary 2022: ogłoszono nominowane tytuły. Zwycięzców poznamy w marcu

Listę filmów nominowanych do Oscara 2022 ujawniono w ubiegły wtorek (8.02.2022). Laureatów poznamy już 27 marca, a ceremonia wręczenia nagród, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. 

TOK FM PREMIUM