Oscary 2022. Te filmy mają najwięcej nominacji i są tegorocznymi faworytami do nagród

Oscary 2022. Najwięcej nominacji, bo w aż 12 kategoriach przyznano filmowi "Psie Pazury", zaś 10 otrzymała "Diuna". Które filmy mają szansę na najważniejszą statuetkę - dla najlepszego filmu?

Oscary to jedna z najważniejszych na świecie kinowych nagród. Przyznawana jest od 1929 roku przez Amerykańską Akademię Filmową. Tegoroczne rozdanie Oscarów 2022 będzie miało miejsce podczas uroczystej gali oscarowej, która odbędzie się jeszcze w tym miesiącu, w nocy z 27 na 28 marca.

Oscary 2022: polskie nazwiska na liście nominowanych

Wśród tegorocznych nominacji nie zabrakło rodzimych nazwisk. Janusz Kamiński został nominowany do Oscarów 2022 za najlepsze zdjęcia do nowej produkcji "West Side Story" Stevena Spielberga, który pierwszy raz w swojej karierze zdecydował się na realizację musicalu.

W kategorii najlepszy krótkometrażowy film autorski z kolei nominację otrzymał film krótkometrażowy Tadeusza Łysiaka "Sukienka". Opowiada on historię zakochanej młodej pracownicy motelu, która z powodu niskiego wzrostu doświadcza ciągłego odrzucenia ze strony mężczyzn.

Oscary 2022: które filmy mają największą szansę na wygraną? Faworyci oscarowi

Najwięcej nominacji (a więc jednocześnie największą szansę na wygraną w tegorocznym plebiscycie oscarowym), bo aż 12, otrzymał film "Psie Pazury". Druga w kolejce po najwięcej wyróżnień jest przygotowana z rozmachem nowa adaptacja "Diuny", która otrzymała 10 nominacji do Oscarów 2022. Z kolei "West Side Story" i "Belfast" mają szanse w aż siedmiu kategoriach.

"Psie Pazury" to pierwsza od 12 lat realizacja filmowa reżyserki Jane Campion znanej z obrazu "Fortepian". Jest adaptacją książki Thomasa Savage’a, a jego akcja rozgrywa się w latach 20. ubiegłego wieku w Montanie (USA), na ranczu, którego właścicielami są dwaj bracia: George i Phil. Pierwszy z nich jest uosobieniem dobroci, drugi z kolei - błyskotliwości i złośliwości. Kiedy wprowadza się do nich nowa wybranka George’a ze swoim synem Peterem, Phil szuka okazji, aby uprzykrzyć im życie. Światowa premiera "Psich pazurów" odbyła się jesienią 2021 r. na festiwalu w Wenecji. Film otrzymał aż 12 nominacji oscarowych: najlepszy film, reżyseria, scenariusz adaptowany, aktor pierwszoplanowy (Benedict Cumberbatch), aktor drugoplanowy (Jesse Plemons i Kodi Smit-McPhee), aktorka drugoplanowa (Kirsten Dust), zdjęcia, muzyka (Jonny Greenwood), dźwięk, montaż i scenografia.

Zrealizowany z rozmachem film "Diuna" Denisa Villeneuve'a jest ekranizacją słynnej powieści science fiction Franka Herberta. Historia rozgrywa się w odległej przyszłości i opowiada o losach Paula z rodu Atrydów, jak również jego rodziny. Życie Paula zmieniło się nagle, gdy jego ojciec rozpoczął pracę zarządcy pustynnej planety Arrakis, będącej jedynym źródłem bardzo cennej i pożądanej substancji o nazwie melanż, która potrafi przedłużyć życie, umożliwia też poszerzanie granic świadomości. Obraz ma szansę na statuetkę w aż 10 kategoriach: najlepszy film, scenariusz adaptowany, zdjęcia (Greig Fraser), kostiumy, muzyka (Hans Zimmer), dźwięk, montaż, charakteryzacja i fryzury, scenografia, a także efekty specjalne.

Aż siedem nominacji otrzymał w tegorocznym plebiscycie Oscary 2022 film "West Side Story" Stevena Spielberga ze zdjęciami Janusza Kamińskiego. To pierwszy musical w dorobku znanego amerykańskiego reżysera. Akcja toczy się w latach 50. ubiegłego wieku, a głównym bohaterem jest Bernardo - przywódca portorykańskiego gangu Sharksów walczącego z gangiem Jetsów, złożonego z białych Amerykanów. Na czele Amerykanów stoi Riff, którego przyjaciel Tony zakochuje się w Marii - siostrze Bernarda. Miłość ta ostatecznie doprowadzi do tragedii. "West Side Story" Spielberga otrzymał nominacje w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, zdjęcia (Janusz Kamiński), aktorka drugoplanowa (Ariana DeBose), kostiumy, dźwięk, scenografia.

Z kolei "Belfast" Kennetha Branagha otrzymał nominacje oscarowe w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, scenariusz oryginalny, dźwięk, piosenka oryginalna, aktorka drugoplanowa (Judi Dench). W tej produkcji poznajemy historię trzypokoleniowej protestanckiej rodziny, która mieszka w latach 60. ubiegłego wieku na jednym z miejskich osiedli Belfastu w Irlandii Północnej. To bardzo osobista historia opowiedziana z perspektywy małego chłopca.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM