Polscy zdobywcy Oscarów. Kto sięgnął po statuetkę?

Polscy zdobywcy Oscarów to nie tylko Roman Polański, Andrzej Wajda i Paweł Pawlikowski. Polacy sięgali po prestiżową filmową statuetkę znacznie częściej, a pierwszy raz miało to miejsce już w 1942 roku.
Zobacz wideo

Już za niespełna dwa tygodnie poznamy kolejnych laureatów Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Gala wręczenia Oscarów 2022 odbędzie się w nocy czasu polskiego z 27 na 28 marca w hollywoodzkim Dolby Theatre. Gospodyniami wieczoru mają być: Regina Hall, Amy Schumer i Wanda Sykes.

Wśród nominowanych do tegorocznych Oscarów po raz kolejny znaleźli się polscy twórcy. Tadeusz Łysiak ze swoim filmem "Sukienka" zawalczy o statuetkę dla najlepszego filmu krótkometrażowego. 

Na trzeciego Oscara w swej karierze ma szansę także Janusz Kamiński. Słynny polski operator został nominowany za zdjęcia do filmu Stevena Spielberga "West Side Story".

Polscy zdobywcy Oscarów

W przeszłości wśród zdobywców Oscarów znalazło się kilkoro naszych rodaków. Dotychczasowym rekordzistą w tym zakresie jest Janusz Kamiński, który ma na swoim koncie już dwie statuetki, a w tym roku może sięgnąć po trzecią. Przyjrzyjmy się jednak wszystkim polskim zdobywcom Oscarów:

1942 - Leopold Stokowski - specjalny Oscar za muzykę do filmu animowanego "Fantazja" 

Pierwszym Polakiem nagrodzonym Oscarem był brytyjski dyrygent polskiego pochodzenia. Założyciel American Symphony Orchestra, wieloletni szef Orkiestry Filadelfijskiej, jego współpraca z Waltem Disneyem zaowocowała honorowym Oscarem za "wkład w realizację pełnometrażowego filmu animowanego" Fantazja.

1954 - Bronisław Kaper - muzyka do filmu "Lili"

Ceniony polski kompozytor nominowany do statuetki był aż czterokrotnie, ale został jej laureatem tylko raz, za ścieżkę dźwiękową do filmu "Lili".

1978 i 1990 - Stefan Kudelski 

Ten wybitny polski elektronik i wynalazca, tworząc serię profesjonalnych magnetofonów Nagra, zrewolucjonizował technikę nagrywania dźwięku, stając się nieodzownym sprzętem reporterów radiowych, telewizyjnych i filmowców na całym świecie. Techniczne osiągnięcia Kudelskiego zostały docenione przez Amerykańską Akademię Filmową aż czterokrotnie. Polski inżynier otrzymał dwie nagrody naukowo-techniczne II-ej kategorii - Certyfikaty Akademii w 1965 i 1977, oraz dwie statuetki Oscara: Nagrodę za Zasługi - Award of Merit w 1978 i honorową nagrodę Gordona E. Sawyera w 1990 roku.

1983 - Zbigniew Rybczyński - krótkometrażowa animacja "Tango"

1994  - Allan Starski i Ewa Braun – scenografia i dekoracja wnętrz do "Listy Schindlera"

1994 - Janusz Kamiński - zdjęcia do "Listy Schindlera"

1999 -  Janusz Kamiński - zdjęcia do filmu "Szeregowiec Ryan"

2000 - Andrzej Wajda, honorowy Oscar za całokształt twórczości

Zanim odebrał honorowego Oscara za całokształt twórczości, Andrzej Wajda był nominowany do złotej statuetki trzykrotnie za filmy: "Ziemia Obiecana", "Panny z Wilka" i "Człowiek z żelaza". W 2000 roku przyznano mu Oscara, co sam Wajda skomentował słowami "Akademia Filmowa czeka, aż człowiek postarzeje się dostatecznie, żeby mógł dostać Oscara. Oni pewnie uznali, że jestem już starym człowiekiem".

2003 - Roman Polański, za reżyserię filmu "Pianista"

Roman Polański do Oscarów nominowany był czterokrotnie, za filmy "Dziecko Rosemary" (1968),"Chinatown" (1974), "Tess" (1979) i "Pianista". Dopiero ta ostatnia produkcja doczekała się statuetki dla najlepszego reżysera. Polański nie odebrał nagrody osobiście, bowiem z powodu ciążących na nim zarzutów o gwałt na nieletniej, nie mógł pojawić się w Los Angeles. Statuetkę przekazał reżyserowi Harrison Ford. 

2005 - Jan A. P. Kaczmarek, za muzykę do filmu "Marzyciel" Marca Forstera

2008 - "Piotruś i wilk". Oscar w kategorii krótkometrażowy film animowany

"Piotruś i wilk" to kolejny światowy sukces łódzkiego Se-ma-fora. W 1983 roku Oscarem nagrodzono wyprodukowane przez studio "Tango", a 25 lat później Amerykańska Akademia Filmowa doceniła lalkową ekranizację na podstawie baletu Sergiusza Prokofiewa.

2015 - "Ida" Pawła Pawlikowskiego. Oscar w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny

Po światowym sukcesie "Idy", Paweł Pawlikowski ponownie miał szansę na Oscara w 2019 roku. Jego film "Zimna wojna" otrzymał nominacje w aż trzech kategoriach, niestety w każdej z nich przegrał z filmem "Roma" w reżyserii Alfonso Cuarona.

Czy lista polskich Oscarów powiększy się o dwie kolejne statuetki? Przekonamy się już 27 marca podczas 94. gali wręczenia najważniejszych statuetek w przemyśle filmowym.

TOK FM PREMIUM