Oscary 2022. Kiedy będzie 94. ceremonia wręczenia nagród? W Polsce to środek nocy

Ceremonia wręczenia Oscarów to wydarzenie, na które czekają z niecierpliwością twórcy i fani kina na całym świecie. Na kiedy zaplanowana jest 94. oscarowa gala?

Kiedy Oscary 2022? Nie prześpij tego wydarzenia

94. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z niedzieli 27 marca na poniedziałek 28 marca. Początek zaplanowany jest na godzinę 2 w nocy polskiego czasu.

Oscarowa gala po zeszłorocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, znów wraca do słynnego Dolby Theatre w Los Angeles. Gospodyniami ceremonii wręczenia nagród będą trzy gwiazdy amerykańskiej komedii: Wanda Sykes, Amy Schumer i Regina Hall

Oscary nominacje 2022 dla polskich twórców

W tym roku szansę na zdobycie prestiżowej statuetki ma dwóch polskich twórców. Po swojego trzeciego już Oscara może sięgnąć Janusz Kamiński, który został nominowany za zdjęcia do filmu Stevena Spielberga "West Side Story". Słynny polski operator ma na swoim koncie dwie złote statuetki za filmy "Lista Shindlera" i "Szeregowiec Ryan".

Wśród nominowanych Polaków znalazł się także Tadeusz Łysiak, którego obraz "Sukienka" ma szansę zawalczyć o Oscara dla najlepszego filmu krótkometrażowego. 

Oscary 2022 i największy faworyt

Największym faworytem tegorocznych Oscarów jest film "Psie pazury", który otrzymał aż 12 nominacji. Western w reżyserii Jana Campione ma szansę na 11 statuetek, bowiem dwie nominacje otrzymał w tej samej kategorii. Do grona faworytów zaliczana jest także "Diuna", która otrzymała aż 10 nominacji. 

Kontrowersje wokół Oscarów 2022

94. ceremonia wręczenia Oscarów wzbudza spore kontrowersje w związku z decyzją Amerykańskiej Akademii Filmowej o pominięciu podczas transmisji na żywo aż 8 kategorii. Gala ma więc rozpocząć się godzinę wcześniej niż relacja na żywo. W tym czasie wręczone zostaną statuetki w ośmiu kategoriach, w tym ważnej dla Polski, czyli za najlepszy film krótkometrażowy, w której nominowany został Tadeusz Łysiak. W czasie relacji telewizyjnej mają zostać zaprezentowane krótkie migawki z wręczania tych statuetek. Taki zabieg daje więcej miejsca na występy artystów i rozrywkowe wstawki, które mają uatrakcyjnić galę i zwiększyć jej oglądalność. Decyzja Akademii nie spodobała się wielu twórcom, którzy nie zgadzają się na dyskryminację jakichkolwiek kategorii.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM