Tego człowieka boi się sam Władimir Putin. Film dokumentalny "Nawalny" już niebawem w HBO Max
Kto "poczęstował" Nawalnego nowiczokiem?
Do próby zamachu na życie Aleksieja Nawalnego doszło w sierpniu 2020 roku. Znajdujący się na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy, opozycjonista zaczął zwijać się z bólu. Po natychmiastowym lądowaniu w Omsku na Syberii, Nawalnemu udzielono pomocy medycznej w tamtejszym szpitalu. Po kilku dniach, na prośbę rodziny został przewieziony do kliniki w Niemczech. Tam lekarze wykryli w jego krwi substancję atakującą układ nerwowy o nazwie nowiczok. Tą samą trucizną w 2018 roku próbowano otruć Siergieja Skripala, byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego oraz jego córkę.
Dochodząc do zdrowia w niemieckiej klinice Nawalny, rozpoczął ścisłą współpracę z międzynarodowym kolektywem dziennikarzy śledczych Bellingcat oraz CNN, i razem podjęli się dokładnego zbadania szczegółów zamachu, ostatecznie łącząc truciznę z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa. Kreml wszystkiemu zaprzeczył.
Kamera rejestruje, jak Nawalny dzwoni do swoich oprawców
Film "Nawalny" powstał we współpracy CNN Films i HBO Max. Jego reżyserem jest Daniel Roher. Dziennikarz towarzyszył Aleksiejowi Nawalnemu od momentu wyjścia z niemieckiego szpitala, gdzie leczono go po próbie otrucia, do chwili aresztowania na terenie Rosji. Dzięki temu powstał zapis życia i działalności przywódcy rosyjskiej opozycji, który o tym, jak niebezpieczna jest walka z reżimem Władimira Putina przekonał się na własnej skórze.
"Nawalny" to odkrywczy i szokujący dokument, który przedstawia sylwetkę polityka i aktywisty. Film stanowi zapis odważnych działań Nawalnego przeciwko rządowi, który próbował go uciszyć na zawsze i nieustającą walkę o demokrację. W dokumencie zobaczymy między innymi efekty śledztwa dotyczącego zamachu na jego życie, oraz telefony, jakie Nawalny wykonał do swoich niedoszłych zamachowców. Jeden z nich zdecydował się z nim porozmawiać.
Film wyreżyserowany został przez Daniela Rohera. Obowiązki producentów pełnią Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller oraz Shane Boris. Producentami wykonawczymi filmu są Amy Entelis, Courtney Sexton, Maria Pevchikh.
Film dokumentalny Nawalny (Navalny) to koprodukcja CNN Films i HBO Max. Obraz prezentowany był na wielu festiwalach filmowych, zdobywając szereg wyróżnień, w tym Nagrodę Publiczności na tegorocznym festiwalu w Sundance, na którym odbyła się jego światowa premiera. W Polsce prezentowany jest właśnie na Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Premiera filmu Nawalny w HBO Max odbędzie się 26 maja.
Aleksiej Nawalny w rękach Kremla. Co dzieje się obecnie z opozycjonistą?
Obecnie Aleksiej Nawalny odsiaduje w Rosji wyrok 9 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Został skazany w marcu 2022 roku za rzekomą "defraudację" i obrazę sądu. Dowody przeciwko niemu zostały spreparowane przez reżim Putina. Sąd nakazał Nawalnemu również zapłacenie grzywny w wysokości 1,2 mln rubli. Wyrok zapadł w kolonii karnej w mieście Pokrow, gdzie Nawalny jest więziony od ponad roku. W więzieniu Nawalny jest prześladowany i szykanowany. Przeszedł strajk głodowy.
DOSTĘP PREMIUM
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Myśliwce F-16 "same wojny nie wygrają". Gen. Bieniek studzi nastroje ws. samolotów dla Ukrainy
- "Bajki o żelaznym wilku". Petr Pavel nie wciągnie Czech bardziej w wojnę. Ale ma ważną rolę do odegrania
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Najpierw awanturował się w hotelu, potem ukradł policjantom radiowóz. Agresywny 32-latek zatrzymany
- Steez83 z PRO8L3M-u już nie śledzi polityki. "Są takie momenty, że należy tupnąć nogą"
- AAAA Rakietę tanio sprzedam. Garażowana, niebita, nosi ślady użytkowania
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Trwa kolejny finał. Ile pieniędzy już zebrano?
- Ten sondaż może nie spodobać się Donaldowi Tuskowi. Chodzi o powrót na fotel premiera
- "Nigdy nie wiemy, czym może się skończyć infekcja". 31. Finał WOŚP na walkę z sepsą. "Kluczowe są sprzęt i czas"