"Na Zachodzie bez zmian" w kinach i na Netflixie. Recenzja "The Telegraph": wstrząsające!

"Na Zachodzie bez zmian" już na Netflixie. To trzecia ekranizacja dzieła Remarque'a, niemiecki kandydat do Oscara. The Telegraph: "To, co pozostaje z tobą, to niesamowitość". Zwiastun, obsada, recenzje

"Na Zachodzie bez zmian" - niemiecki kandydat do Oskara. Oficjalny zwiastun

Polski dystrybutor filmu, zachęca widzów do obejrzenia, niezapomnianym cytatem autora.

To nie jest oskarżenie ani wyznanie. A już na pewno nie jest to przygoda. Śmierć nie jest przygodą. Dla tych, którzy stają z nią twarzą w twarz". (Eric Maria Remarque)

Zanim ta pacyfistyczna powieść Remarque’a doczekała się doskonałych recenzji, kilku ekranizacji i dwóch Oscarów (1930, reż Lewis Milestone) i Złotego Globa (1979, reż Delbert Mann), po dojściu Hitlera do władzy trafiła na stos. Jej autor został natomiast pozbawiony niemieckiego obywatelstwa.

Współczesna ekranizacja (reż Edward Berger) właśnie trafiła do kin i na platformę Netflixa. Ogłoszono też, że będzie niemieckim kandydatem do przyszłorocznego Oscara.

 

"Na zachodzie bez zmian". Obsada i twórcy

W rolach głównych najnowszej ekranizacji wystąpili:

  • Felix Kammerer jako Paul Bäumer,
  • Daniel Brühl jako Matthias Erzberger,
  • Albrecht Schuch jako Stanislaus "Kat" Katczinsky,
  • Aaron Hilmer jako Albert Kropp,
  • Edin Hasanovic jako Tjaden Stackfleet,
  • Devid Striesow jako Generał Friedrichs,
  • Sebastian Hülk jako Major von Brixdorf.

Scenariusz na podstawie powieści Remarque’a pod tytułem "Na Zachodzie bez zmian" napisali Lesley Paterson i Ian Stokell. Reżyserował Edward Berger.

Za scenografię odpowiedzialni byli: Christian M. Goldbeck, Ernestine Hipper i Pavel Vojtisek, a za kostiumy — jedyna kobieta w ekipie — Lisy Christl.

The Telegraph: "Okropności wojny odczuwane aż w jelitach"

W recenzjach obrazu Edwarda Bergera powtarza się poruszenie na widok okropności wojny.

"Przywołanie przez Bergera wojny i jej okropności dotyka nas nie na poziomie intelektualnym, ale tam, gdzie to naprawdę ma znaczenie: w jelitach" - twierdzi The Telegraph, zauważając, że powieść Remarque’a stała się niemieckim odpowiednikiem obrazu "Rok 1917". A całą produkcję nazywa "niepokojącym objawieniem".

"To, co pozostaje z tobą, to niesamowitość" - kończy recenzję Ed Power z The Telegraph.

Komentator "Filmweb" Maciej Niedźwiecki uważa z kolei, że "chaos jest w nas" i tak właśnie tytułuje swoją recenzję.

"Na Zachodzie bez zmian" traktuje o ofiarach złapanych na patetyczne hasełka o honorze i narodowej dumie. O cywilach siłą wciągniętych w tryby wojny. To nie oni ją rozpętali, ale pod groźbą kary za dezercję muszą oddać jej całych siebie, bronić nie swoich wartości i nie swoich interesów. O życiu i śmierci decydują panowie w białych rękawiczkach, popijający gorącą kawę, ogrzani żarem kominków. Dla nich bowiem lej po bombie to tylko współrzędne na mapie" - zauważa Niedźwiecki.

Źródło: Film.Interia, The Telegraph, Filmweb.pl

DOSTĘP PREMIUM