Oscary 2023. "IO" Jerzego Skolimowskiego na krótkiej liście w kategorii "najlepszy film międzynarodowy"

"IO" Jerzego Skolimowskiego trafił na krótką listę filmów zagranicznych, które będą się ubiegać w 2023 roku o Oscara. Amerykańska Akademia Filmowa podała po 15 kandydatów do złotej statuetki w 10 kategoriach.
Zobacz wideo

Na krótkiej liście w gronie pełnometrażowych filmów międzynarodowych, które staną w szranki o nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej znalazł się "IO" Skolimowskiego. Został wyłoniony z produkcji pochodzących z 92 krajów i regionów. Szansę na statuetkę mają także m.in. "Close" (Belgia), "Decision to Leave" (Korea Południowa), "All Quiet on the Western Front" (Niemcy) oraz "Bardo" (Meksyk).

 

W batalii oscarowej 2023 roku trofea zostaną przyznane w 23 kategoriach. W środę organizatorzy ujawnili krótkie listy tylko w 10 z nich. Obejmowały także m.in. filmy dokumentalne pełnometrażowe i krótkometrażowe, muzykę filmową oraz oryginalną piosenkę.

W kategorii film dokumentalny pełnometrażowy spośród 144 tytułów członkowie Akademii wybrali m.in. "All That Breathes", "Fire of Love" a także "Moonage Daydream". Nie zakwalifikował się "Film balkonowy" Pawła Łozińskiego. Z 99 kandydujących do Oscara krótkometrażowych dokumentów o prestiżową statuetkę powalczy m.in. "American Justice on Trial: People v. Newton", "The Flagmakers" oraz "Shut Up and Paint".

Za muzykę filmową szansę na wyróżnienie mają m.in. wielokrotny zdobywca Oscara John Willams ("Fabelmanowie"), Ludwig Goransson ("Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu") oraz Hildur Gudnadottir ("Women Talking"). Na krótkiej liście oscarowej w kategorii "oryginalna piosenka" są: Rihanna za utwór "Lift Me Up" z filmu "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu", Lady Gaga za "Hold My Hand" z "Top Gun: Maverick" (w reżyserii Josepha Kosinskiego, którego ojciec Joel Kosinski jest lekarzem polskiego pochodzenia) oraz Taylor Swift za "Carolinę" z filmu "Where the Crawdads Sing" .

Nominacje do 95. edycji nagród Akademii będą ogłoszone 24 stycznia. Ceremonia wręczenia Oscarów zaplanowana jest na 12 marca w hollywoodzkim Dolby Theatre. Transmisję na żywo przeprowadzi telewizja ABC. Będzie dostępna w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM