Złote Globy 2023 rozdane. Nagrody dla "Fabelmanów", "Duchów Inisherin", "Białego Lotosu" i "Rodu Smoka"

80. edycja Złotych Globów zakończyła się triumfem filmów "Fabelmanowie" i "Duchy Inisherin". Pierwszy zdobył nagrodę dla dramatu, a drugi dla najlepszej komedii lub musicalu. Do uczestników imprezy przemówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W trakcie wtorkowej gali Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (HFPA) statuetkę za reżyserię zdobył twórca "Fabelmanów" Steven Spielberg, a za rolę drugoplanową - aktor Ke Huy Quan. W nawiązaniu do filmu opartego po części na życiu swej rodziny Spielberg przyznał, że długo nie miał odwagi zająć się tym tematem. Jak dodał, przygotowała go do tego cała jego dotychczasowa twórczość.

Duży sukces odniosły "Duchy Inisherin". Film został wyróżniony w kategorii najlepsza komedia lub musical. Martin McDonagh odebrał statuetkę za scenariusz, a Colin Farrell dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu.

80. edycja Złotych Globów – ogłoszono zwycięzców

Najlepszym filmem nieanglojęzycznym, okazała się "Argentyna, 1985". Reżyser, scenarzysta i producent "Pinokia" Guillermo del Toro otrzymał Złoty Glob za najlepszą pełnometrażową animację.

Uhonorowany za najlepszą muzykę został Justin Hurwitz, który skomponował ją dla filmu "Babilon" Damiena Chazelle'a.

Statuetki dla najlepszej aktorki i aktora w dramacie jurorzy przyznali Cate Blanchett występującą w "Tar" i Austinowi Butlerowi w "Elvisie". Najlepszą aktorką w komedii lub musicalu obwołano Michelle Yeoh ("Wszystko wszędzie naraz").

Najlepszym serialem wybrano "Ród smoka", a za najlepszy miniserial uznano "Biały Lotos: Sycylia". Aktorka, która zagrała w obu częściach Białego Lotosu, Jennifer Coolidge, dostała statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej w miniserialu.

Nagrodę za zasługi dla filmu otrzymał Eddie Murphy, a Ryan Murphy - dla telewizji.

Złote Globy 2023 rozdane. Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego

Sean Penn zapowiedział wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który podkreślił, że wojna w jego kraju jeszcze się nie skończyła, ale wiadomo już, kto wygra.

- Przed nami jeszcze bitwy i łzy, ale mogę zdecydowanie powiedzieć, kto był najlepszy w minionym roku, to byliście wy. Wolni ludzie wolnego świata. Ci, którzy zjednoczyli się wokół wolnego narodu ukraińskiego w naszej wspólnej walce o wolność, demokrację prawo do życia, miłości, dawania życia - mówił Zełenski. Ukraiński przywódca zapewniał, że jego kraj powstrzyma rosyjską agresję i wyraził nadzieję, że wszyscy spotkają się razem w dniu zwycięstwa.

W gronie gwiazdorów prezentujących nagrodzonych lub uczestniczących w gali znaleźli się m.in. Quentin Tarantino, Brad Pitt, Jamie Lee Curtis, Hilary Swank i Salma Hayek Pinault.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM