Leonard Pietraszak nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 87 lat

- Leonard Pietraszak nie żyje - poinformował w rozmowie z PAP prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster. Wybitny aktor teatralny i filmowy miał 87 lat.

Leonard Pietraszak urodził się w rodzinie powstańca wielkopolskiego i żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza. Jako mały chłopiec mieszkał z rodziną przy ul. Gdańskiej. W tym mieście ukończył liceum i rozpoczynał swoją przygodę z aktorstwem.

27 lutego 1959 roku debiutował w roli Alguasila w "Zielonym Gilu" Tirso de Moliny w reżyserii Czesława Staszewskiego i Ireneusza Kanickiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W 1960 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi.

Leonard Pietraszak grał w filmach Tadeusza Chmielewskiego, Jerzego Gruzy, Andrzeja Konica, Kazimierza Kutza, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego, Marii Sadowskiej, Andrzeja Wajdy i Wojciecha Wójcika. Wystąpił w sumie w 30 filmach i serialach filmowych, m.in. w "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Perła w koronie", "Rodzina Połanieckich", "Królowa Bona", "Trójkąt bermudzki", "Złoto dezerterów".

Wielką popularność przyniosły mu komedie Juliusza Machulskiego "Vabank" (1982) i "Vabank II, czyli riposta" (1985). Miliony telewidzów zapamiętało jego serialowe kreacje, m.in. pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu "Czarne chmury" i Karola Stelmacha w serialu "Czterdziestolatek".

Pietraszak zagrał w sumie w ponad 30 filmach. W latach 1959-2012 grał w teatrach w Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Ostatni raz w teatrze pojawił się 12 maja 2012 w roli Stanforda P. Sutton w spektaklu "Pocztówki z Europy" w reżyserii Krystyny Jandy w stołecznym OCH-Teatrze.

Leonard Pietraszak nie żyje

15 lutego 2015 r. Leonard Pietraszak został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. - W zawodzie aktorskim bardzo ważna jest taka furtka, która się nazywa tajemnica. Że ktoś jest tak zbudowany wewnętrznie, że gdy wchodzi na scenę, mówi, ale widzę, że nie to chce powiedzieć. Że skrywa jakąś tajemnicę - powiedział PAP w wywiadzie w 2015 r.

Leonard Pietraszak w 2012 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej, a w 2018 r. odbierał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. - Jestem szczęśliwy, że tak pięknie państwo mnie przyjęliście. To jest niesamowite. Takie odznaczenie długiej mojej drogi życiowej i zawodowej to zaszczyt - mówił aktor podczas uroczystości.

Leonard Pietraszak zostanie pochowany na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM