Czesi kochają Cheap Tobacco. Uważają, że bluesa potrafią grać tylko Amerykanie i Polacy

Mieszkają w Warszawie, przedstawiają się jako zespół z Krakowa, a określają "fuzją mazursko-częstochowsko-bieszczadzko-bielsko-bielską". Faktycznie, kwartet Cheap Tobacco pochodzi z różnych zakątków kraju, ale uformował się w stolicy Małopolski.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Początki grupy sięgają 2010 roku. To właśnie wtedy Natalia Kwiatkowska i Robert Kapkowski poznali się w krakowskim klubie Ptasiek, podczas jam sessions. Zespół ma na koncie dwie płyty. We wrześniu ukazał się ich najnowszy album pt. "Szum".

"Nie lubimy definiować i gatunkować"

Natalia i Robert nie lubią definiować brzmienia Cheap Tobacco. Twierdzą, że we współczesnej muzyce każdy gatunek jest odniesieniem do tego, co już było. Natalia żartuje, że są "wintydżowi". Coś w tym jednak jest, bo muzyka zespołu mocno nawiązuje do rocka i bluesa końca XX wieku, głównie lat 70. i 90.

Kwartet ma na koncie ponad pół tysiąca koncertów. Grał z takimi wykonawcami jak Hey, Łąki Łan, Fisz Emade Tworzywo, Ania Rusowicz czy Dżem. Występował na wielu festiwalach bluesowych w Polsce i za granicą. Często odwiedza Czechy.

- Bardzo lubią tę muzykę - mówi Natalia w audycji "Między Słowami". - Mało tego, uważają, że bluesa potrafią grać tylko Amerykanie i Polacy - żartuje. - Co ciekawe, wolą, jak się śpiewa po polsku. Oni to rozumieją i czują. To pokrewne języki. Naprawdę trafia to do nich bardziej niż angielski

Szum o stawianiu czoła samemu sobie 

Druga płyta Cheap Tobacco powstała m.in. dzięki zbiórce pieniędzy w akcji na platformie wspieram.to. Robert chwali się, że udało się zebrać większą sumę, niż zakładano. W pierwszym etapie powstało 30 utworów. Na album ostatecznie wybrano 12. Całość trwa 55 minut. A o czym jest album?

- Chyba przede wszystkim o stawieniu czoła samemu sobie - mówi Natalia. - O wędrówce od tego, że jesteśmy gdzieś pogubieni, cały czas umniejszamy siebie i sobie, do tego miejsca, gdzie zaczynamy patrzeć na siebie przychylnie i kochać siebie samych - dodaje.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu

  • Skąd się wzięła nazwa zespołu?
  • Czy z grania w zespole rockowym można wyżyć?
  • Skąd okładka płyty "Szum"?

TOK FM PREMIUM