Jerzy Bożyk nie żyje. Krakowski wokalista, kompozytor jazzowy i działacz niepodległościowy miał 77 lat

Jerzy Bożyk od wielu lat związany był z krakowskim klubem "Awaria". Wielokrotnie uczestniczył w Letnim Festiwalu Jazzowym w Piwnicy pod Baranami, a także otwierał Ogólnopolski Studencki Festiwal Piosenki Turystycznej YAPA.

Jerzy Michał Bożyk, krakowski wokalista i kompozytor jazzowy, działacz niepodległościowy zmarł w sobotę w Krakowie – podał Urząd Miasta Krakowa, powołując się na serwis „Jazzowy Kraków”.

„Bardzo smutna wiadomość. Dziś odszedł na Wieczną Wartę Jerzy Bożyk - lwowiak, strzelec, jazzman, działacz opozycji antykomunistycznej, jedna z najbarwniejszych postaci współczesnego Krakowa, bard Marszu Szlakiem Kadrówki... Jurku, odpoczywaj w pokoju!” - napisał na Twitterze Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i wieloletni komendant marszu szlakiem kadrówki J. Piłsudskiego.

Jerzy Bożyk urodził się 7 maja 1941 r. we Lwowie. Ukończył liceum muzyczne w Łodzi w 1959 r. Po ukończeniu szkoły rozpoczął współpracę z zespołami The Jazz Five Boys, Silver Jazz i Tiger Rag. Do 1976 r. koncertował na kontraktach w Czechosłowacji, Finlandii i Szwecji. W 1977 r. zdał państwowy egzamin piosenkarski u profesora Bardiniego. Następnie rozpoczął studia teatrologiczne na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończył je w 1985 r.

Jerzy Bożyk. Od lat był związany z Krakowem

Od 1982 r. członek krakowskiego zespołu jazzowego Beale Street Band. Wielokrotnie uczestniczył w Letnim Festiwalu Jazzowym w Piwnicy pod Baranami, a także otwierał Ogólnopolski Studencki Festiwal Piosenki Turystycznej YAPA. Od wielu lat był związany z krakowskim klubem „Awaria”.

Był promotorem polskiego autostopu i jazzu, tłumaczem języka słowackiego, teatrologiem, działaczem niepodległosciowym, a także zapalonym turystą górskim.

W 2016 r. otrzymał brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

DOSTĘP PREMIUM