Orły 2019. Krzysztof Zanussi laureatem nagrody za osiągnięcia życia
Krzysztof Zanussi został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2019 za osiągnięcia życia. Werdykt członków Polskiej Akademii Filmowej ogłoszono w czwartek 7 marca) w Warszawie.
O werdykcie poinformował Janusz Gajos, który otrzymał nagrodę za osiągnięcia życia w 2016 roku.
Orły 2019. Wiemy, kto powalczy o "polskie Oscary"
Orły 2019. Nagroda za osiągnięcia życia
Orzeł za osiągnięcia życia to jedna z kategorii specjalnych Polskich Nagród Filmowych, przyznawanych przez członków Polskiej Akademii Filmowej.
Do tej pory jej laureatami zostali m.in. Jerzy Stuhr, Sylwester Chęciński, Andrzej Wajda, Danuta Szaflarska, Tadeusz Chmielewski, Franciszek Pieczka, Witold Sobociński, Jerzy Hoffman, Jerzy Wójcik, Wojciech Jerzy Has, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jerzy Kawalerowicz, Janusz Morgenstern, Janusz Majewski i Kazimierz Karabasz.
Orzeł za osiągnięcia życia, podobnie jak Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019 w pozostałych kategoriach, wręczony zostanie podczas uroczystej gali, która odbędzie się 25 marca w Teatrze Polskim w Warszawie.
Orły 2019. Nominacje
W tym roku szanse na największą liczbę statuetek ma film Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna". Film zdobył 12 nominacji.
Jego głównym konkurentem jest "Kamerdyner" Filipa Bajona (8 nominacji) praz "Kler" Wojciecha Smarzowskiego (6 nominacji).
Szansę na Orła 2019 w kategorii najlepsza aktorka mają: Gabriela Muskała ("Fuga"), Anna Radwan ("Kamerdyner") i Joanna Kulig ("Zimna Wojna").
Z kolei o Orła 2019 za najlepszą rolę męska powalczą: Janusz Gajos ("Kamerdyner"), Tomasz Kot ("Zimna Wojna") i Jacek Braciak ("Kler").
-
"Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
-
"Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
Radosław Fogiel na TikToku pyta, "za co nienawidzicie PiS". "Jest cwany. Wpuszcza nas w pułapkę"
- Co zdecyduje o wygranej opozycji w jesiennych wyborach? Sondaż daje wskazówkę
- Na okupowanym Krymie Rosjanie wcielają do armii strażaków i ratowników
- "Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
- PiS na banowanym TikToku. Zbiera tam tylko hejt? "Dzieje się dokładnie to, o co PiS-owi chodziło"
- Donald Trump może zostać aresztowany. A to nie jest jego jedyny problem. "Traci grunt pod nogami"