Sokół: Nie musisz rapować o chipsach, to są zupełnie inne czasy

Super jest to, że w dzisiejszych czasach to nie jest reklama, tylko branded content. Tak naprawdę, to robię pełnoprawne kawałki, które dla mnie są super i nie jest to skażone działaniem wbrew sobie - mówił w audycji "Między Słowami" raper Sokół.
Zobacz wideo

Na pierwszy solowy album Sokoła fani czekali bardzo długo. Wydawnictwo ukazało się na początku 2019 roku, choć sam raper funkcjonuje na hip-hopowej scenie już od ponad 20 lat. Sokół przyznał, że nie czuł "vibe'u" do nagrywania. Punktów zahaczenia szukał na imprezach, spotkaniach i podczas rozmów. - Na samym końcu okazało się, że chyba nagrałem płytę najbardziej o sobie ze wszystkich - powiedział w Radiu TOK FM. 

Album "Wojtek Sokół" był złoty już w przedsprzedaży, a wkrótce po premierze pokrył się platyną. Cała trasa koncertowa, z której artysta niedawno wrócił, była wyprzedana. Sokół, pytany o wrażenia, przyznał, że niczego nie zakładał. - Nie wiedziałem, czy wyprzedam salę na 400 osób, czy 4000 - mówił w audycji "Między Słowami". Artysta przyznał również, że od czasu ostatniej płyty z Marysią Starostą ("Czarna Biała Magia") bardzo zmienił się rynek muzyczny. - Po pięciu latach, wydając solową płytę, jestem w zupełnie innej rzeczywistości - mówił w Radiu TOK FM. 

"Streaming to przyszłość"

Kamil Wróblewski pytał też swojego gościa o jego stosunek do serwisów streamingowych z muzyką. - Myślę, że to jest przyszłość i da się z tego żyć, jeśli jesteś popularnym artystą. Czuję po sobie, że można na tym zarabiać - odparł Sokół. Jego zdaniem fizyczne nośniki, płyty CD czy winyle, to obecnie bardziej gratka dla kolekcjonerów. - I to jest super. Natomiast to się wpisuje w szerszy kontekst, czy w dzisiejszym świecie człowiek potrzebuje posiadać coś na własność. Wypożyczamy filmy, muzykę, samochody i milion innych rzeczy. Ja posiadam bardzo niewiele, na przykład kolekcję płyt, która mi pozostała z dawnych czasów. Ale to bardziej zbieractwo - tłumaczył raper.

"Świat musi się zmieniać"

- Nie jestem człowiekiem, który kurczowo będzie się trzymał tego, co było i który będzie narzekał na zmiany, bo wychodzę z założenia, że świat musi się zmieniać, że świat ewoluuje, że tylko słabi ludzie, którzy nie potrafią się odnaleźć, będą siedzieć i narzekać na to, że kiedyś było lepiej, a teraz jest źle - mówił Sokół. Jak dodał, trzeba szukać zawsze rozwiązań, jak zaistniałe zmiany technologiczne zastosować do swoich celów, potrzeb. - Jak je wykorzystać tak, żeby były wykorzystane pozytywnie, a nie zastanawiać się tylko i wyłącznie nad negatywnymi aspektami - podkreślił artysta. 

Branded content

Jeszcze przed premierą albumu "Wojtek Sokół" artysta brał udział w kilku przedsięwzięciach, za którymi stały konkretne marki i koncerny. Sokół w rozmowie z Kamilem Wróblewskim przekonywał, że w dzisiejszych czasach taka współpraca to nie jest coś, czego raper powinien się wstydzić. - Super jest to, że w dzisiejszych czasach to nie jest reklama, tylko branded content. Tak naprawdę to robię pełnoprawne kawałki, które dla mnie są super i nie jest to skażone działaniem wbrew sobie. A jeśli mogę dostać na to duże wsparcie i zarabiam, do tego realizuję swoje cele, to takie partnerstwo to najlepsze, co mogło nam się zdarzyć - mówił gość audycji "Między Słowami".

"Nie musisz rapować o chipsach"

Raper podkreślił, że kiedy pracuje nad płytą, to zwykle nie ma czasu, by regularnie zarabiać. - Dlatego w treściach robionych z markami można zarobić sporo pieniędzy, a do tego czasami zrobić rzeczy większe i lepsze niż samemu. Nie musisz rapować o chipsach, to są zupełnie inne czasy. Na pewnym poziomie to ty dyktujesz warunki, które ktoś przyjmuje lub nie. Można robić fajne rzeczy za pieniądze marek - mówił Sokół.

Zdaniem gościa Kamila Wróblewskiego artyści hip-hopowi są jedynymi, którzy potrafią monetyzować swoją wartość i nie wstydzą się tego. Dodatkowo umieją robić to "nieprzypałowo". - Nasz pierwotny pomysł na biznes wyglądał tak, że muzyka marketingowo świetnie się sprawdzała. Robiliśmy to, co kochaliśmy. Na muzyce promowaliśmy ubrania. A sprzedaż ubrań pozwalała nam zarobić na dalsze robienie muzyki. Takie perpetum mobile - wyjaśniał raper i dodawał, że nie rozumie, dlaczego inni tak nie robią. - Chcą na siłę pokazywać, że są niekomercyjni i niezależni, czy też są takimi pierdołami, że nie potrafią tego robić? - zastanawiał się raper.

Według Sokoła, choć jak podkreślił, nie chce "tworzyć teorii spiskowych", nadal w stacjach radiowych są ludzie, którzy będą puszczać Polakom rockowe szlagiery zamiast hip-hopu. - Jakby świat się w miejscu zatrzymał. My nie potrzebowaliśmy mainstreamu do niczego, a teraz okazuje się, że to my jesteśmy mainstreamem - mówił artysta.

Posłuchaj całej rozmowy z Sokołem!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM