Ralph Kaminski o swojej nowej, bardzo osobistej płycie. "Jestem szczęśliwy i dumny z tego albumu"

- Bardzo dużo kosztowało mnie, żeby być tutaj, gdzie jestem. Dużo pracy, wyrzeczeń, niefajnych sytuacji - mówił w audycji "Między Słowami" w TOK FM Ralph Kaminski, artysta, który właśnie wydał nową i długo oczekiwaną płytę.
Zobacz wideo

W audycji "Między Słowami" artysta przyznał, że najnowszy album "Młodość", który miał premierę 22 listopada, jest bardzo osobisty. - Myślę, że to jest zapis psychoterapii. Niektórzy mówią, że to katharsis, ale to jest po prostu zapis pewnego okresu w moim życiu - powiedział.

 - Muszę być świadom, jako twórca, że chcę opowiadać o sobie. Robienie sztuki - czy to jest malowanie obrazów, czy robienie filmów - ma wątek zawierania siebie i swoich elementów. Nie zawsze w dosłowny sposób. Wtedy, wydaje mi się, ma to największą wartość, najbardziej się broni - przekonywał. 

Artysta o zmaganiu się z depresją

Jeden z utworów na płycie - "Klub D" - opowiada o depresji, z którą zmaga się artysta. - Poprzez piosenkę postanowiłem o tym powiedzieć głośno i szeroko. Mówię też o tym, bo to nie jest żaden wstyd, poza tym mówienie o tym jest ogromnie ważne - przekonywał w rozmowie z Kamilem Wróblewskim i podkreślił, że niezwykle istotne jest dbanie o własną psychikę, komunikowanie problemów i otaczanie się ludźmi, którzy mogą pomóc. - W Klubie D jest się do końca życia - dodał. 

- Bardzo dużo kosztowało mnie, żeby być tutaj, gdzie jestem. Dużo pracy, wyrzeczeń, niefajnych sytuacji. Nie boję się mówić teraz o tym, że jestem dumny i szczęśliwy z tego albumu, który teraz zrobiłem. Wydaje mi się, że po prostu na to zasłużyłem, zapracowałem. Uważam, że zrobiłem to najlepiej, jak potrafiłem. Ale wydaje mi się, że za wszystko trzeba zapłacić cenę - zauważył. 

 

Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego

Ralph Kaminski został tegorocznym laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego - wyniki ogłoszono w czwartek, dzień przed premierą płyty. 

Laureata nagrody, przyznanej po raz 18., wyłoniła kapituła w składzie: Agnieszka Szydłowska, Mela Koteluk, Bruno Ciechowski, Piotr Rogucki, Rafał Bryndal, Mirosław Pęczak i Mariusz Składanowski.

"Nagroda dla Ralpha Kaminskiego została przyznana za płyty 'Młodość' i 'Morze' będące dowodem wyjątkowej wrażliwości, wyobraźni i swobody w kreowaniu w pełni autonomicznego muzycznego świata wykraczającego daleko poza granice szlachetnego popu" - zacytował uzasadnienie Składanowski.

Dodał, że nagroda trafi do Kaminskiego także z uwagi na jego dojrzałość, która połączona jest jednak z zachowaniem dziecięcej wręcz szczerości oraz radości tworzenia.

"Już przed rokiem Kaminski był bardzo mocnym kandydatem do tej nagrody. Jutro do sprzedaży trafi jego nowa, doskonała płyta. Miałem przyjemność zapoznać się z tym materiałem i dowodzi on, że mamy do czynienia z absolutnie wyjątkowym zjawiskiem. Jeżeli byśmy zamknęli tę twórczość tylko w granicach szlachetnego popu, to byłoby to ze szkodą dla artysty. Jedna z jego fanek słusznie zauważyła, że w ciągu kilku lat Kaminski ze skromnego chłopaka stał się prawdziwym księciem polskiej sceny" - chwalił Sładanowski.

Całej rozmowy z Ralphem Kaminskim w Aplikacji TOK FM posłucha na telefonie!

TOK FM PREMIUM