Pierwsze podsumowania. Oto 13 najlepszych i najciekawszych płyt pierwszego półrocza

To zupełnie inny rok od poprzednich. Epidemia koronawirusa sparaliżowała pracę wielu branż. Jedną z grup zawodowych, której oberwało się najbardziej, są polscy artyści i artystki. Mimo wszystko ciekawych premier płytowych było sporo.

Podczas gdy politycy gromadzili na wiecach wyborczych tłumy liczone w setkach bądź tysiącach, muzycy wciąż są ograniczeni i nie mogą regularnie koncertować. Wielu z nich ledwo wiąże koniec z końcem, niektórzy zadłużają się. Nie mogą zarabiać. Nie oznacza to jednak, że w muzyce nic się nie dzieje. Owszem, z powodu zamkniętych przez lockdown sklepów, niektóre premiery płytowe zostały przesunięte. Sytuację ratowały serwisy streamingowe, dzięki którym nowości mogły ukazywać się zgodnie z planem, ale tylko cyfrowo. Nie było ich dużo mniej niż w poprzednich latach o tej porze. Jest w czym przebierać. Oto 13 najlepszych i najciekawszych polskich płyt pierwszego półrocza, wybranych przez Kamila Wróblewskiego.

Miuosh - Powroty

 

"Lhotse", pierwsza zapowiedź kolejnego krążka Miuosha, pojawiła się w sieci już ponad rok temu. Wtedy też artysta zdradził w Radiu TOK FM, że trwają zaawansowane prace nad nowym materiałem. Do współpracy ponownie został zaproszony Michał FOX Król, choć tym razem raper chciał mieć większy wpływ na całokształt niż w przypadku poprzedniczki, czyli płyty "POP.". Na "Powrotach" gościnnie występują m.in. Natalia Nykiel, Mela Koteluk i The Dumplings. (posłuchaj rozmowy z Miuoshem)

Skalpel - Highlight

 

Marcin Cichy i Igor Pudło powracają z pierwszym od 2014 albumem. Skalpel już dawno temu zyskał uznanie za granicami Polski. Nowe wydawnictwo ukazuje się pod szyldem !K7 Records. Wcześniej duet współpracował z kultową wytwórnią Ninja Tune.

Hania Rani - Home

 

To kolejny album wydany przez brytyjską wytwórnię Gondwana Records. Hania Rani na nowej płycie robi kilka kroków do przodu. Zaczyna śpiewać i tym razem nie gra solo. Instrumentarium poszerzone jest o kontrabas i perkusję. Oczywiście głównym bohaterem "Home" wciąż jest fortepian. Nie brakuje też dźwięków natury. O pracach nad płytą, ale również zamiłowaniu do ogórków małosolnych i egzotycznej wyprawie do Rosji, artystka opowiadała niedawno w audycji "Między Słowami". (posłuchaj rozmowy)

Tęskno - Tęskno

 

Delikatna płyta, choć pełna kontrastów. Pierwsza bez Hani Rani. Świetny dowód na to, że rozstania muzyczne dobrze robią obu stronom. Joanna Longić, teraz jedyna szefowa zespołu Tęskno, również nie stoi w miejscu i daje nam nieco inne brzmienia. Chwilami bardziej surowe, czasem wysublimowane. Z rozmowy w Radiu TOK FM dowiadujemy się, że słowem-kluczem na nowym albumie jest odwaga. To emocjonalny negliż. Osobista płyta artystki. (posłuchaj rozmowy)

Magda Ruta - Nie wiem czy będę

 

Debiutancki album Magdy Ruty powstał razem jej z partnerem życiowym Tomkiem "Serkiem" Krawczykiem, znanym ze współpracy m.in. z Melą Koteluk czy zespołem Bisquit. W Radiu TOK FM para opowiadała, że jest to płyta o trudach miłości, jej różnych odsłonach. Brzmieniowo to mieszanka popu z delikatnym rockiem, czerpiącym sporo z lat 90. XX wieku. (posłuchaj rozmowy)

Maria Tyszkiewicz - Ufam sobie

 

Propozycja głównie dla miłośników klimatów r'n'b, neo solu oraz electro popu. Jeden z ciekawszych debiutów roku. Maria Tyszkiewicz to wszechstronnie uzdolniona artystka. Występuje na deskach warszawskiego teatru Studio Buffo, znana również z programu "Twoja twarz brzmi znajomo", w którym wcielała się w różne postaci ze świata muzyki. W pracach nad pierwszym albumem Marii brali udział m.in. Michał Eprom Baj, Kamil Zawiślak, Wishlake czy Ras z zespołu Rasmentalism (który lirycznie wspierał również Mroza na płycie "Aura"). Utwór "Miasto", który możecie odtworzyć powyżej, powstał z Mikołajem Kubickim, znanym jako Meeh, Oh Why?. Maria Tyszkiewicz była niedawno gościem audycji "Między Słowami' i opowiadała Kamilowi Wróblewskiemu o powstawaniu płyty. (posłuchaj rozmowy)

Bovska - Sorrento

 

Sama projektuje swoje płyty i zawsze przykłada wyjątkowo dużo uwagi do tego jak mają wyglądać. Albumy Bovskiej to projekty dokładnie przemyślane od początku do końca. "Sorrento" to efekt kolejnej muzycznej współpracy z Janem Smoczyńskim. Jest inaczej niż na poprzednich płytach. Czuć postęp i świeżość. To najlepsza płyta w dorobku artystki. Bovska przyznała w audycji "Między Słowami", że największą sztuką jest zrobienie czegoś prostego. (posłuchaj rozmowy)

Julia Marcell - Skull Echo

 

To nie tylko płyta. "Skull Echo" jest również zapowiedzią pełnometrażowego filmu o tym samym tytule. Tematycznie wspólnego, ale bytowo niezależnego. Nie jest to debiut filmowy Julii Marcell. Artystka ma na swoim koncie już krótki metraż pt. „Night Herald”. Na nowym krążku pojawia się elektronika. Chwilami panuje psychodeliczny klimat, chwilami pojawia się nostalgia. To bardzo obrazowa płyta, pobudza wyobraźnię. Czekamy na film! "Skull Echo" jest również dostępny w anglojęzycznej wersji i można go kupić poza granicami Polski. (posłuchaj rozmowy)

Coals - Docusoap

 

Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów na polskiej scenie. Coals to nie tylko muzyka. To również starannie wypracowany wizerunek zespołu. Polecamy zapoznać się z oryginalnymi teledyskami. Płyta "Docusoap" brzmi jak zmieszanie morskiego chłodu z ciepłą nostalgią. Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski nazywają swoje brzmienie "coldpopem". (posłuchaj rozmowy)

Sosnowski - Tylko się nie denerwuj

 

Drugi album Sosnowskiego to przede wszystkim szczerość w brzmieniu i przekazie. Nie ma tu nic udawanego, żadnej pozy. Płyta "Tylko się nie denerwuj" jest kontrą do wszystkich panujących trendów. Polecamy ją miłośnikom klasycznego rocka i bluesa. Sosnowski i jego żona, Ola Górecka, opowiadali o niej niedawno w audycji "Między Słowami" (posłuchaj rozmowy)

Paulina Przybysz - Odwilż

 

To zdecydowanie jedna z najważniejszych płyt roku. W całości zaśpiewana po polsku. O bliskości, ale również "przegrzaniu" świata, chorym konsumpcjonizmie. Często gęsta, trip-hopowa jak Tricky na "Maxinquaye" lub "Pre-Millennium Tension". Czasem też electro-popowa, a nawet jazzowa. Gościnnie na płycie zaśpiewali Ryfa Ri, Dawid Podsiadło i Vito Bambino z Bitaminy. (posłuchaj rozmowy)

PRO8L3M - Art Brut 2

 

Steez po raz kolejny sięga po sample z kultowych polskich utworów z lat 70., 80. i 90. W połączeniu ze świetnymi tekstami Oskara mamy mieszankę wybuchową. To podróż w czasie do Polski tuż po upadku komunizmu. Raczkującego kapitalizmu i powiewu Zachodu. "Art Brut 2" jest również opowieścią o dorastaniu i wkraczaniu w dorosłość. Bardzo poważna pozycja w zestawieniu. (posłuchaj rozmowy)

Kasia Lins - Moja wina

 

Powrót w wielkim stylu po udanym debiucie w 2018 roku. "Wiersz ostatni" został ciepło przyjęty przez krytyków i publiczność. Dwa lata później Kasia Lins na "Mojej winie" zaskakuje doskonałymi tekstami, których pozazdrościć mogą najwięksi. Są jak poezja. Kasia ma szansę być jedną z najzdolniejszych autorek. "Moja wina" to przede wszystkim emocje. Tę płytę się przeżywa. Kasia Lins i Karol Łakomiec, współautor płyty, tworzą wyjątkowy duet tworząc również piękne teledyski (Karol jest także operatorem filmowym). Promocji płyty towarzyszy film muzyczny "Czego dusza pragnie" będący zapisem wyjątkowego koncertu-widowiska. (posłuchaj rozmowy)

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM