Kto w Polsce słucha muzyki klasycznej? Kto rocka, a kto disco polo? "Punktem wyjścia jest dom"
O muzyce klasycznej i disco polo Cezary Łasiczka w "OFF Czarku" rozmawiał z dr Katarzyną Wyrzykowską, socjolog kultury z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Prowadziła ona badania nad gustem muzycznym Polaków - jak się okazuje, wcześniej w Polsce tak dużych badań nigdy nie robiono.
Wraz z zespołem pytała ona respondentów m.in. o to, czego słuchało się w ich domu rodzinnym. - Okazuje się, że ludzie reprodukują gusta swoich rodziców. Że na to, kto czego słucha, wpływa to, czego słuchali jego rodzice - tłumaczyła dr Wyrzykowska. Wskazała też jednoznacznie, że to dom rodzinny jest punktem wyjścia dla preferencji i poszukiwań muzycznych.
- Bardzo ważne dla wyrobienia gustu muzycznego jest to, jakiej muzyki ludzie słuchali jako dzieci. Czy ten repertuar był szeroki. Bo jeśli ktoś jest osłuchany z różną muzyką, to jako osoba dorosła będzie miał zsocjalizowane ucho - mówiła badaczka.
Takiej okazji, by zacząć słuchać, jeszcze nie było! Wszystkie podcasty TOK FM za 1 zł
Respondenci słuchali też różnych utworów muzycznych - próbowali wskazać kompozytora i wykonawcę, odpowiadali też, czy im się ta muzyka podoba.
W zestawie do słuchania najwięcej było muzyki "skrajnej" - w tym cztery propozycje muzyki poważnej. - W tym też poważnej soft - był Beethoven, czyli coś, co ludzie kojarzą i raczej lubią. I trochę trudniejszej muzyki - Bacha, który wymaga obycia i Pierre'a Boulez - to muzyka, którą rzadko puszcza się w radio - tłumaczyła badaczka. Drugą skrajnością było disco polo i muzyka popularna niższa - zespół Feel.
- Najtrudniejszy był środek, w którym mieści się wszystko. Muzyka pop to współcześnie strasznie szeroka kategoria. I ją lubią wszyscy od góry do dołu - dodała dr Wyrzykowska.
Badacze najbardziej zaskoczeni byli, gdy puścili respondentom fragment Pucciniego. - Jedna trzecia respondentów wskazała, że to jest właśnie Puccini, a mieli do wyboru 10 kompozytorów. Przyznali, że muzyka im się nawet podoba - opowiadała badaczka kultury. Duży odsetek badanych rozpoznawało też Beethovena i Czajkowskiego, ale to już zaskoczeniem nie było. Na drugiej skrajności największą rozpoznawalność zanotował zespół Modern Talking, którego znało więcej pytanych niż discopolowy Weekend. Niemiecki duet był w ogóle najlepiej kojarzonym wykonawcą w zestawieniu.
Badacze pytali też respondentów o ulubionych wykonawców czy ulubione gatunki muzyczne. Jeśli chodzi o gusta, nie było zaskoczeń. - Potwierdziły nam się stare zależności, że klasy wyższe słuchają muzyki klasycznej, jazzu, rocka, a nie muzyki disco polo - przyznała dr Wyrzykowska. Jak się jednak okazało, "pewnym uzupełnieniem dla muzyki klasycznej jest rock", po który chętnie sięgają osoby wykształcone na wysokich stanowiskach.