Lider zespołu Püdelsi nie żyje. Andrzej Bieniasz miał 66 lat

Zmarł Andrzej Bieniasz, lider zespołu Püdelsi - poinformowała grupa w środę w swoich mediach społecznościowych. Muzyk, który zmagał się z chorobą nowotworową miał 66 lat.

- Niestety, żegnaj Przyjacielu R.I.P - głosi wpis zamieszczony na profilu fecebookowym zespołu.

Püdelsi. Lider zespołu zmagał się z chorobą

Andrzej Bieniasz od wielu miesięcy walczył z rzadkim typem nowotworu - chłoniakiem z komórek płaszcza. Po nawrocie choroby w listopadzie zeszłego roku została zawiązana zbiórka internetowa na pokrycie kosztów jego terapii lekiem Ibrutynib, który nie jest refundowany.

Püdelsi powstali w 1985 roku, jako kontynuatorzy grupy Düpą, której lider, Piotr Marek, popełnił samobójstwo. Podstawowy skład zespołu stanowili muzycy związani z tym zespołem pod kierownictwem Andrzeja "Püdla" Bieniasza.

Pierwszą płytą zespołu była "Bella Pupa" w 1988 r. we współpracy z Korą Jackowską. Kora zaśpiewała większość utworów, tylko w dwóch wokalistą był Maciek Maleńczuk. Muzycy rozczarowani słabym przyjęciem ich płyty zawiesili działalność aż do 1996 roku. Po przerwie grupa wydała trzy płyty: "Viribus Untis", "Narodziny Zbigniewa" i "Psychopop". Po tym albumie po raz kolejny zespół zawiesił działalność w 2000 roku.

Püdelsi na listy przebojów wrócili w 2003 r. albumem "Wolność słowa". Krążek zdobył status Złotej Płyty. W kolejnych latach ukazały się "Zen", "Madame Castro".

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM