Wojciech Karolak nie żyje. Zmarł w wieku 82 lat

W wieku 82 lat zmarł Wojciech Karolak - wybitny muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, kompozytor, a prywatnie mąż Marii Czubaszek.

Informację o śmierci artysty podał dziennikarz muzyczny Hirek Wrona. "Wojciech Karolak usnął snem wiecznym. W spokoju i ciszy. R. I. P." - napisał w mediach społecznościowych. 

Karolak urodził się w 1939 roku w Warszawie. Karierę muzyczną rozpoczął w 1958 roku, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers, jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers pod kierownictwem Andrzeja Trzaskowskiego.

W roku 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. Rok później założył The Karolak Trio (wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim) i wydał pierwszą autorską płytę.

W 1966 roku wyjechał do Szwecji, gdzie dorabiał, grając w klubach i restauracjach. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream.

W latach 80. - razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim - stworzył formację Time Killers. Od lat 90. współpracował regularnie z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrał kilka albumów. 

Karolak eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę, była "Konopielka" w reżyserii Witolda Leszczyńskiego. Pisał też muzykę do tekstów żony. 

W 2007 został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

DOSTĘP PREMIUM