Skomponował muzykę do "Rydwanów ognia" i "Łowcy androidów". Co jeszcze? Niezapomniane działa Vangelisa.

Słynny grecki kompozytor Vangelis zmarł 17 maja. O jego odejściu świat dowiedział się dwa dni później. Przez całą swoją karierę unikał mediów, wywiadów i rozgłosu. Życie prywatne trzymał w tajemnicy. Uważał, że najważniejsze co ma ludziom do przekazania, to muzyka. I tak właśnie było.

Vangelis "Chariots of fire" (Rydwany ognia) - muzyka warta Oscara

Vangelis jest autorem wielu znakomitych utworów, które cieszyły się uznaniem zarówno ekspertów, jak i zwykłych słuchaczy. W 1982 otrzymał Oscara za muzykę do sportowego dramatu "Rydwany ognia". I choć wcześniej był już znanym kompozytorem w rodzinnej Grecji, sukces "Rydwanów ognia" rozpoczął jego międzynarodową karierę.

 

Utwór przez pięć miesięcy utrzymywał się w czołówce notowań amerykańskiego Billboardu, stając się też oficjalnym hymnem Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie. Cały album tylko w pierwszym roku od premiery został sprzedany w 3 mln egzemplarzy.

"Blade runner 2049" (Łowca androidów), 1492 – Zdobycie Raju - muzyka do kinowych hitów i muzyczne arcydzieła

Vangelis stworzył wiele zapamiętanych kompozycji filmowych. Ścieżka muzyczna do filmu  Ridleya Scotta "1492 – Zdobycie Raju" zdobyła ogromną popularność, w przeciwieństwie do samego obrazu, który nie spotkał się z ciepłym przyjęciem widzów. Za to w przypadku "Łowcy androidów" możemy mówić o hicie zarówno w kwestii samego filmu, jak i skomponowanej do niego muzyki. Vangelis stworzył ścieżki dźwiękowe także do takich filmów, jak "Zaginiony" Costy-Gavrasa, "Bunt na Bounty" Rogera Donaldsona, "Gorzkie gody" Romana Polańskiego, czy "Antarctica" Koreyoshi Kurahary.

 

Jon & Vangelis – niezwykły duet kompozytora i wokalisty

W latach 80. Vangelis nagrał 4 płyty wraz ze swoim serdecznym przyjacielem Jonem Andersonem z grupy Yes. Albumy "Short Stories", "The Friends of Mr. Caro", "Private Collection", "Page of Life" zostały bardzo dobrze przyjęte przez słuchaczy, a hity takie, jak  "I'll Find My Way Home" podbijały światowe listy przebojów. 

– Znalezienie głosu, z którym mógłbym się kojarzyć, zajęło mi całe lata – mówił artysta o Andersonie. – Współpracowałem z nim trochę dla odmiany. Pozwoliło mi to zagłębić się w nieco inne muzyczne rejony. Wszystko, co tworzyliśmy, powstawało spontanicznie, za pierwszym podejściem. Dla przykładu, pierwszy album skomponowaliśmy i nagraliśmy w jeden weekend. - czytuje wypowiedź Vangelisa onet.pl

 

Duet skomponował także utwór "Polonaise" dedykowany Polakom doświadczonym przez stan wojenny.

Vangelis - muzyka, która zostanie z nami na zawsze

Vangelis odszedł, ale jego muzyka wciąż zachwyca i mimo upływu lat, nie traci na swej aktualności. Pocieszeniem dla fanów może być także fakt, iż jak podaje onet.pl,  według wielu doniesień osób będących blisko Vangelisa ma on w swoich archiwach nie dziesiątki, nie setki, ale nawet tysiące godzin gotowej muzyki. Nie można więc  wykluczyć, że doczekamy się jeszcze niejednej premiery płytowej tego artysty

TOK FM PREMIUM