Poznaj metodę na ból kręgosłupa [MATERIAŁ PROMOCYJNY]

Ból kręgosłupa towarzyszył człowiekowi od zawsze. To jedna z najczęściej doskwierających dolegliwości. Przyczyny bólu są różne - wrodzona lub nabyta wada postawy, urazy mięśni i więzadeł, złamania kręgów, wieloletnia ciężka praca fizyczna, postępujące zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze, czyli tak zwane "zużycie" kręgosłupa z wiekiem.

Kondycja naszych kręgosłupów z roku na rok jest gorsza i przybiera tempo porównywalne do „epidemii”.  Ponadto zaczynają dominować nowe czynniki, które sprzyjają masowemu upowszechnieniu bólu kręgosłupa i stawów, czyli brak aktywności fizycznej, nadwaga i brak ruchu. Sygnały ze strony organizmu, informujące o jego przeciążeniu, tłumimy za pomocą kilku kaw wypijanych dziennie, łagodnych środków psychotropowych, czy ogólnie dostępnych i powszechnie stosowanych środków przeciwbólowych, w przypadku bólu kręgosłupa. Coraz więcej ludzi nie wytrzymuje ciągłego tempa, presji, napięcia. Depresje i przejadanie się są wtedy pewną formą samoobrony organizmu przed nawałem stymulatorów zewnętrznych.

Leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa zwykle zaczyna się od farmakoterapii i niestety najczęściej na niej się kończy. Już samo tempo życia, kult pieniądza i kariery kosztem zdrowia, sprzyjają odsuwaniu na drugi plan dążenia do poprawy komfortu życia, poprawy sprawności psychofizycznej i ogólnego stanu organizmu, a więc również dbałości o własny kręgosłup. Najczęściej „beztroskie” zwalczanie objawów chorobowych farmaceutykami kupionymi przy kasie w markecie powoduje, że niegroźna dla życia  dolegliwość zostaje „uśpiona” i  rozwija się skrycie, by ujawnić się w postaci cięższej, często trudniejszej do wyleczenia.

W przypadkach dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych powinno się podjąć kompleksową terapię. W Zakładzie Rehabilitacji Medycznej Hotelu**** Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness do podstawowych metod leczniczych należą: balneoterapia (kąpiele lecznicze), peloidoterapia (okłady borowinowe), hydroterapia (masaże podwodne), masaże lecznicze, fizykoterapia oraz leczenie dietetyczne

Najcenniejszym zabiegiem w Busko Zdroju są kąpiele siarczkowe, czyli wody siarczkowo-siarkowodorowe słone, które zawierają wiele mikroelementów. Wody te stanowią wieloskładnikowy układ jonów, cząstek i cząsteczek, działających synergistycznie na organizm człowieka. Olbrzymia rzesza pacjentów z wieloletnim doświadczeniem uważa, że dla ich zdrowia najkorzystniejszy wariant kompleksowego leczenia z użyciem kąpieli siarczkowych to leczenie dwa razy w roku po 10-14 dni.

Z nowych zabiegów i metod stosowanych w leczeniu „chorych kręgosłupów", największym uznaniem cieszą się kinezyterapia, ćwiczenia indywidualne i zespołowe, klawiterapia oraz terapia prof. Nasarova, czyli BMS - zabiegi biomechanicznej stymulacji mięśni.

Terapia ta jest niezwykle skuteczną, nową metodą terapii kręgosłupa. Oszałamiająca popularność tej metody wpłynęła również na zastosowanie jej w powszechnie występujących napięciach obręczy barkowej, które powodują drętwienie dłoni, szumy uszne, zawroty i bóle głowy, zaburzenia snu oraz bezsenność. BMS ma również zastosowanie w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka, nietrzymaniu moczu, stwardnieniu rozsianym (SM), sklerodermii, osteoporozie uogólnionej, fibromialgii, przykurczach stawowych, zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa z dolegliwościami bólowymi i ograniczeniem zakresu ruchomości, nadwadze i otyłości, RZS i ZSSK.

W odpowiedzi na potrzeby naszych pacjentów, wprowadziliśmy nowość na rynku rehabilitacji, jaką jest Tergumed System 710, czyli  urządzenie do oceny i rehabilitacji zespołów bólowych kręgosłupa. Sprzęt ten stosuje się w zespołach bólowych całego kręgosłupa – szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego. Wskazany jest w leczeniu takich schorzeń jak: dyskopatia, złamania trzonów kręgów, urazy kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, boczne skrzywienie kręgosłupa. Służy także ogólnemu wzmocnieniu mięśni tułowia w celu zapobiegania nadmiernym obciążeniom kręgosłupa.

W powyższym artykule omówione zostały tylko niektóre zabiegi, szczególnie pożądane w chorobach kręgosłupa, jednak moim zdaniem najefektywniejszą metodą przywracania sprawności i zdrowia kręgosłupa jest kinezyterapia. Niemniej wszystkim zainteresowanym polecam również codzienną gimnastykę. Większość z nas miewa postanowienia związane z aktywnością fizyczną, jednak jest to zazwyczaj „słomiany zapał”, a my nadal pozostajemy w „bezruchu”. Zapominamy o tym, że gimnastyka usprawnia wszystkie stawy, poprawia tolerancję na wysiłek fizyczny i przywraca „chęć do życia”, dlatego nie zwlekajmy i zacznijmy ćwiczenia od dzisiaj. 

Lek. med. Dariusz Klarecki
Specjalista z zakresu medycyny fizykalnej i balneoklimatologii
Hotel**** Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness

TU ZNAJDZIE SIĘ REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM